Płocki Caritas z pomocą dla Ukraińców. Jej wartość to prawie 184 tys. zł

Caritas Diecezji Płockiej w 2022 roku wspierała materialnie i finansowo Ukraińców w Polsce oraz pozostających w swojej ojczyźnie. Pomoc koordynowało Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Diecezji Płockiej. Wartość pomocy finansowej, przekazanej uchodźcom z Ukrainy, którzy przebywali na terenie diecezji, wyniosła 183 tys. 429 zł.

Caritas Diecezji Płockiej w 2022 roku pomagała zarówno Ukraińcom w Polsce, jak i pozostającym w swoim kraju. W przypadku udzielenia pomocy uchodźcom z Ukrainy, to na terenie diecezji płockiej 1 tys. 439 osób objęto pomocą bezpośrednią lub pośrednią, w tym było: 712 osób dorosłych, 727 dzieci, 106 osób niepełnosprawnych, 53 seniorów.

– 195 osobom zapewniliśmy codzienne posiłki, 69 osobom – miejsca noclegowe, 42 osobom udzielona została pomoc psychologiczna, 186 osobom – pomoc z zakresu doradztwa zawodowego, 670 osobom – pomoc administracyjno-prawna. Ponadto wydaliśmy 416 paczek żywnościowych (szacunkowa wartość, to 35 tys. 184 zł), 161 darów rzeczowych (szacunkowa wartość, to 25 tys. 194 zł) – wyliczyła Małgorzata Przemyłska z Caritas Diecezji Płockiej.

Centrum pomocy

W Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Diecezji Płockiej zarejestrowało się 670 osób z Ukrainy, a 8 osób zostało w nim zatrudnionych. Natomiast 262 osoby skorzystały z organizowanych przez centrum kursów nauki języka polskiego.

Diecezjalna Caritas policzyła, że wartość przekazanej bezpośrednio pomocy finansowej uchodźcom z Ukrainy, przebywającym na terenie diecezji płockiej, to 183 tys. 429 zł (m.in. karty przedpłacone, e-kody).

– Równocześnie Caritas systematycznie pomagała mieszkańcom Ukrainy, którzy pozostali w swoim kraju. W ramach akcji „Paczka dla Ukrainy” do tego kraju wysłano  2 tysiące 607 paczek; waga każdej z nich, to około 20-25 kg. Poza tą akcją do ogarniętego wojną kraju wysłano też 2 tysiące 600 kg innej pomocy humanitarnej. Jeśli zaś chodzi o pomoc finansową, to diecezjalna Caritas obliczyła ją na 30 tysięcy zł – przekazała Małgorzata Przemyłska.

Czytaj także:

Zobacz również: Jak wydobyć nadzieję spod gruzów w Turcji? Rozmowa red. J. Pospieszalskiego i ks. prof. R. Skrzypczaka

KAI

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji