Jakie miejsce ma mieć Kościół w rzeczywistości publicznej?

Katolicka Agencja Informacyjna zaprasza do udziału w konferencji: „Relacje państwo-Kościół jakich potrzebuje dziś Polska. Ile autonomii, ile współpracy?”, która odbędzie się 3 marca w Warszawie z udziałem ekspertów różnych dyscyplin oraz kard. Kazimierza Nycza i przewodniczącego Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego.

Konferencja odbędzie się 3 marca (piątek) w godz. 10.30-14.30 w sali konferencyjnej Domu Arcybiskupów Warszawskich (ul. Miodowa 17/19). Celem wydarzenia jest refleksja o miejscu i roli, jaką powinien spełniać Kościół w państwie demokratycznym oraz jakie winny być relacje pomiędzy religią a polityką. Pragniemy ukazać, że model konkordatowo-konstytucyjny przyjęty w Polsce jest bliski rozwiązaniom istniejącym w większości państw europejskich oraz służy zabezpieczeniu wolności religijnej jak i najbardziej podstawowych swobód obywatelskich. Konferencja organizowana jest w związku z pojawiającymi się pomysłami dość radykalnych zmian w tej dziedzinie.

Analizę różnych modeli prawnego usytuowania Kościoła w państwach europejskich zaprezentuje ks. prof. Piotr Stanisz z KUL. Ekspert odpowie także na pytanie, jak na tym tle przedstawia się Kościół w Polsce i konstytucyjno-konkordatowe rozwiązania przyjęte w naszym kraju. Prof. Hanna Suchocka, była premier i ambasador przy Stolicy Apostolskiej, będzie mówić o znaczeniu polskiego Konkordatu z punktu widzenia prawa międzynarodowego i interesów polskiego państwa. Z kolei o roli katolików w polityce i odniesieniu religii do polityki mówić będą bp Piotr Jarecki oraz ks. prof. Piotr Mazurkiewicz z Instytutu Nauk o Polityce UKSW.

Z kolei w dyskusji panelowej nt. „Model relacji państwo-Kościół jakiego potrzebuje dziś polska demokracja” rozmawiać będą dr hab. Sławomir Sowiński (prof. UKSW), dr hab. Paweł Borecki (UW), Marcin Przeciszewski (KAI) i Dominika Wielowieyska (Gazeta Wyborcza).
W obrady wprowadzi kard. Kazimierz Nycz a podsumuje je abp Stanisław Gądecki, wyciągając wnioski jakie wypływają dla Kościoła.

Źródło: KAI

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji