10 lat temu zakończył się pontyfikat Benedykta XVI

28 lutego 2013 roku w wyniku ogłoszonej kilkanaście dni wcześniej rezygnacji zakończył się pontyfikat Benedykta XVI. Dzisiejsza rocznica jest szczególna, bowiem po raz pierwszy przypada po śmierci papieża seniora.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Klucze Benedykta XVI 

Nowe szczegóły dotyczące historycznej rezygnacji papieża Benedykta XVI w lutym 2013 roku ujawnił niedawno jeden z jego najbliższych współpracowników. Były sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone powiedział włoskiemu dziennikowi „La Stampa” z 2 stycznia, że niemiecki papież po raz pierwszy wspomniał mu o rezygnacji wiosną 2012 roku. Hierarcha wspominał, że wtedy uznał to za przelotny pomysł, ale gdy latem Benedykt XVI wrócił do tej sprawy z większą siłą, uświadomił sobie, że ta decyzja dojrzewała w wewnętrznej modlitwie i refleksji papieża. Ostatecznie udało mu się przekonać Benedykta XVI do opóźnienia ogłoszenia przynajmniej do lutego 2013 roku, tak aby trzecia część jego książki o Jezusie mogła ukazać się na Boże Narodzenie 2012 roku.

Niespodziewana rezygnacja

28 lutego 2013 roku o godzinie 20.00 Benedykt XVI opuścił na pokładzie śmigłowca Watykan i udał się do rezydencji papieskiej w Castel Gandolfo. Tam, zwracając się do wiernych zapowiedział, że będzie żył “ukryty dla świata”.

11 lutego 2013 roku Benedykt XVI na godz. 11:00 zwołał konsystorz z udziałem kardynałów przebywających w Rzymie. Głównym jego tematem miały być trzy kanonizacje. Tymczasem na zakończenie papież nieoczekiwanie odczytał po łacinie treść swojej rezygnacji z urzędu następcy św. Piotra. Swoją decyzję argumentował faktem, że nie jest już w stanie pełnić swej posługi, ze względu na wiek i stan zdrowia. Dziś mija równo 10 lat od tego wydarzenia.

„Papież senior”

Ostatnim dokumentem „Normas nonnullas” podpisanym 26 lutego papież otworzył drogę do wcześniejszego otwarcia konklawe. Przy tej okazji zapowiedziano, że w przyszłości Benedykt XVI będzie „papieżem seniorem”, przysługiwać mu będzie nadal tytuł „Jego Świątobliwość” i zachowa także swoją białą sutannę. 27 lutego odbyła się ostatnia audiencja ogólna Benedykta XVI. Wobec zebranych na placu św. Piotra 150 tys. wiernych papież podziękował za „poszanowanie i zrozumienie” jego decyzji, na co zgromadzeni odpowiedzieli długotrwałymi oklaskami.

28 lutego przed południem – Benedykt XVI pożegnał się z kardynałami a przyszłemu papieżowi przyrzekł „bezwarunkowy szacunek i posłuszeństwo. Po południu wraz z osobistym sekretarzem abp. Georgiem Gänsweinem opuścili Pałac Apostolski. Abp Gänswein miał łzy w oczach. Do Castel Gandolfo przewiózł ich śmigłowiec prezydenta Włoch.

Śmierć Benedykta XVI

Papież senior Benedykt XVI zmarł 31 grudnia 2022 roku o godz. 9:34 w klasztorze „Mater Ecclesiae” w Watykanie. Jako następca papieża św. Jana Pawła II kierował Kościołem katolickim od 19 kwietnia 2005 roku. W dziejach Kościoła katolickiego był 265. Papieżem i pierwszym Niemcem na tym urzędzie od czasów Wiktora II (1055-57). Przed wyborem na następcę św. Piotra w latach 1983-2005, pełniąc jeden z najwyższych urzędów watykańskich prefekta Kongregacji Nauki Wiary, był najbliższym współpracownikiem papieża Polaka. W dziejach Kościoła katolickiego był 265. papieżem. Przybrał imię Benedykta nawiązując do „papieża pokoju” Benedykta XV oraz patrona Europy i założyciela zakonu benedyktynów, św. Benedykta z Nursji. Msza św. pogrzebowa Benedykta XVI odbyła się 5 stycznia na Placu św. Piotra. Przewodniczył jej Franciszek.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Marek Jurek po pogrzebie Benedykta XVI: Umarł jeden z moich mistrzów duchowych

Źródło: KAI

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji