Ma 90 lat, a właśnie skończyła studia po… 71 latach

„Miło jest skończyć coś, co się zaczęło”.  „Nie poddawaj się”.  „Wiem, że to może być trudne, ale wszystko w życiu ma swoje wzloty i upadki”. Te słowa zachęty padają z ust…90-latki, która jako pełnoetatowa mama i babcia, po 71-latach spełniła swoje marzenie i skończyła studia. Życie jej nie rozpieszczało, ale ona sama jest dowodem zdumiewającej siły charakteru i wytrwałości. Aby studiować, musiała nauczyć się najpierw obsługi komputera, a decyzję o kontynuowaniu studiów podjęła będąc odizolowana w domu spokojnej starości podczas pandemii Covid-19. W tej decyzji i jej realizacji wspierała ją cała liczna rodzina: w tym 17 wnuków i 24 prawnuków!

90-letnia Joyce DeFauw, (kiedyś Joyce Viola Kane), rozpoczęła swój pierwszy rok studiów na Uniwersytecie Północnego Illinois w 1951 roku,  na kierunku ekonomia. Przerwała 3,5 letnie studia po zamążpójsciu za kawalera Dona Freemana Seniora. Mieli razem troje dzieci. Niestety jej pierwszy mąż zmarł pozostawiając ją samą z potomstwem. Po pięciu latach wyszła powtórnie za mąż. Z Roy’em DeFauw miała aż sześcioro kolejnych dzieci, w tym dwie pary bliźniaków. Tak liczna rodzina pochłaniała jej całą uwagę. Piekła, gotowała, a swoją pasję do nauki realizowała będąc nauczycielem w szkółce niedzielnej  (niedzielne lekcje katechezy w kościele protestanckim). Ukryte marzenie o skończeniu edukacji tkwiło w niej jednak głęboko. Wspomina, że musiała pewnie zwierzać się z tego rodzinie.

Wszystko zmieniło się w 2019 roku, przy zachęcie bliskich ponownie zapisała się na zajęcia w Northern Illinois University. „A dlaczego nie?” – tak opisuje jej postawę wnuczka Doole oraz zdziwienie, które towarzyszyło tej decyzji na uniwersytecie, który jednak mimo wszystko nie odmówił niecodziennej prośbie. Zajęcia odbywały się on-line, to oznaczało z jednej strony wygodę, a z drugiej – zmusiło Joyce w tak zaawansowanym wieku do nauki obsługi pierwszego w jej życiu komputera. Wcale nie było to dla niej łatwe i kosztowało ją przezwyciężenie wielu frustracji. Miała tu na szczęście dużo zachęty ze strony rodziny, przyjaciół i szkoły. Po stronie uniwersytetu ogromną pomocą służył jej Dyrektor Bachelor General Studies, Judy Santacaterina. Miło patrzeć, jak 90-letnia Joyce DeFauw tryska radością na graduacji, ubrana w tradycyjną amerykańską togę i biret. Ukończenie studiów zajęło jej 3 lata.

Joyce DeFauw to nie jedyna wiekowa studentka. Amerykańskie media w 2022 roku donosiły o czarnoskórej, obdarzonej równym samozaparciem Mae Beale, która ukończyła studia dzień po swoich 82 urodzinach. Na naukę, nigdy nie jest za późno. To ogromna zachęta zwłaszcza dla pełnoetatowych mam, które dla rodziny rezygnują często ze swoich osobistych pragnień.

Legitymacja studencka Joyce DeFauw z 1951 roku z Northern Illinois University.

Źródło: CNN

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji