Kard. Müller: ograniczenie tradycyjnej Mszy to „brutalna nietolerancja”

Niemiecki kardynał Gerhard Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, w mocnych słowach skrytykował niedawno zatwierdzony przez Watykan reskrypt do Traditionis custodes, który jeszcze bardziej ogranicza celebrację tradycyjnej Mszy Świętej.

Hierarcha odniósł się do głośnego dokumentu z 21 lutego, w którym Kuria Rzymska narzuciła biskupom obowiązek pytania jej o zgodę, jeżeli chcieliby udzielić dyspensy od zakazu celebracji Mszy św. trydenckiej w kościołach parafialnych lub udzieleniu zgody na odprawianie takiej Mszy św. kapłanom wyświęconym po 16 lipca 2021 roku. Takie dyspensy są teraz legalne tylko, jeżeli na ich wydanie zgodzi się Dykasteria ds. Kultu Bożego kierowana przez kard. Arthure’a Roche’a. 

W komentarzach dla hiszpańskiego katolickiego serwisu informacyjnego InfoVaticana kard. Müller skrytykował centralizację władzy w dziedzinie liturgii.

– Papież Benedykt przezwyciężył powstałe napięcia w teologicznie kompetentny i duszpastersko wrażliwy sposób, rozróżniając zwyczajne i nadzwyczajne formy rytu łacińskiego – powiedział kardynał Müller i opisał decyzję Franciszka o ograniczeniu Mszy tradycyjnej jako „brutalną nietolerancję”. przeciwko tym, którzy preferują starożytne użycie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kardynał, który stawia opór

Nie tylko niemiecki hierarcha odniósł się negatywnie do reskryptu. W podobnym tonie sprawę skomentował ostatnio na łamach National Catholic Register amerykański publicysta, George Weigel.

– W konstytucji dogmatycznej o Kościele (Lumen gentium) II Sobór Watykański zaciągnął mocno hamulce ultramontanizmowi – «przegrzanej» teorii o supremacji papieskiej, która redukowała lokalnych biskupów do menadżerów wykonujących po prostu polecenia CEO firmy Kościół Katolicki Sp.z.o.o. z Siedzibą w Rzymie – napisał Weigel.

– Jednym z wielu dziwactw aktualnego momentu katolicyzmu jest to, że w imię «synodalności» ogłaszanej wypełnieniem obietnic Vaticanum II – co przypuszczanie dotyczy również nauczania soboru o autorytecie lokalnych biskupów jako prawdziwych wikariuszy Chrystusa – «najwyższy autorytet Kościoła» poważnie osłabia autorytet episkopatu za sprawą mikro-zarządzania ciężką ręką w sprawie używania nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego – dodał.

Źródło: InfoVaticana, National Catholic Register

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji