Uroczystą Drogą Krzyżową na Wałach Jasnogórskich w Częstochowie zakończyła się 43. Ogólnopolska Pielgrzymka Obrońców Życia Człowieka. Jej historia sięga 1980 roku i zawsze jest to wyjątkowy czas modlitwy w intencji ochrony ludzkiego życia.
Miłośnicy życia – przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń pro-life, ale również pielgrzymi indywidualni, gromadzą się na Jasnej Górze, by prosić o ochronę życia poczętych dzieci, a także o konkretne zaangażowanie się struktur państwowych w troskę o osoby z niepełnosprawnościami. To odpowiedź na wezwanie, jakie w encyklice Evangelium vitae zawarł św. Jan Paweł II: „Pilnie potrzebna jest wielka modlitwa za życie, przenikająca cały świat”.
Spotkanie na Jasnej Górze rozpoczęło się o godz. 9.00 w auli św. Jana Pawła II. Uczestnicy mogli wysłuchać prelekcji w dwóch blokach tematycznych oraz świadectwa rodziny wychowującej niepełnosprawnego syna. Szczególną uwagę podczas części wykładowej zwrócono na potrzebę wsparcia osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów, a także zastanawiano się jakie wyzwania aktualnie stoją przed ruchami pro-life.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kard. Müller: „Nie potrzebujemy żadnej modernizacji Kościoła!”
Centralnym punktem spotkania była Msza Święta w kaplicy Cudownego Obrazu, pod przewodnictwem JE abpa Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. W homilii hierarcha odniósł się do ostatnich ataków na św. Jana Pawła II, którego nazwał „papieżem cywilizacji życia”.
Podczas pielgrzymki zostały wręczone nagrody XIX edycji Ogólnopolskiego Konkursu dla młodzieży pro-life „Pomóż ocalić życie bezbronnemu” o nagrodę im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki. W wydarzeniu uczestniczył również Jan Pospieszalski, który wygłosił prelekcję pt. „Stopniowo, po cichu i konsekwentnie. Unijne prawo przeciw życiu”. Portal afirmacja.info objął honorowy patronat nad pielgrzymką.
Źródło: pro-life.pl