Obchodzimy uroczystość patrona ojców i Kościoła. Poznaj postać św. Józefa

Kościół katolicki obchodzi uroczystość św. Józefa, oblubieńca Maryi i przybranego ojca Jezusa, patrona wszystkich ojców. W tym roku, ze względu na przypadającą 19 marca IV Niedzielę Wielkiego Postu, uroczystość została przeniesiona na 20 marca.

Według św. Mateusza, Józef pochodził z królewskiego rodu Dawida. Był rzemieślnikiem, tradycyjnie uważa się, że cieślą. Ewangelia nazywa św. Józefa „mężem sprawiedliwym”, to znaczy prawdomównym, uczciwym, pracowitym i mądrym. Charakterystyczne cechy św. Józefa to zawierzenie Bogu, pokora i służebność. Imię Józef znaczy „Bóg przydał”.

Patron Kościoła

Św. Józef jest także patronem Kościoła, patronem szczególnym, ponieważ jest wzorem ojcostwa pełnego: był kochający, troskliwy, czuły, mądry, ciągle obecny, zapewniał bezpieczeństwo i służył swojej rodzinie, sam usuwając się w cień. W ten sposób stał się wyraźnym i czytelnym obrazem ojcowskiej miłości Boga. Zapewne niektóre cechy Jezusa są odbiciem osobowości św. Józefa.

Choć nie był ojcem naturalnym Jezusa, według prawa żydowskiego, jako mąż Maryi, był Jego ojcem i opiekunem. Pierwszy o św. Józefie pisał św. Hieronim (+420). Szczególnie jego kult propagowała św. Teresa od Jezusa. Wielokrotnie wyznawała ona, że o cokolwiek poprosiła Boga za wstawiennictwem św. Józefa, zawsze to otrzymywała.

Papież Leon XIII poświęcił św. Józefowi encyklikę, Pius X zatwierdził litanię do św. Józefa, a Jan XXIII, którego św. Józef był patronem chrzcielnym, wprowadził imię do kanonu rzymskiego. Jan Paweł II wydał list pasterski „Redemptoris custos”, w którym ukazuje św. Józefa jako wzór mężczyzny na nasze czasy.

Wspólnota św. Józefa

W Kościele działa wspólnota świętego Józefa, która “skupia mężczyzn, którzy pragną we wspólnocie modlić się za swoje rodziny oraz pogłębiać swoją formację religijną”.

Św. Józef jest także patronem wielu organizacji zrzeszającym m.in. ojców. Jest tak dlatego ,że św. Józef jako wzór troskliwego ojca przypomina, że ojcowie nie tylko mają obowiązek zapewnić byt materialny dziecku, ale przede wszystkim czuć odpowiedzialność za wychowanie.

Czytaj także:

źródło: Afirmacja, sluzebniczki.pl, wspolnotajozefa.pl, KAI

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji