POLECAMY! Droga Krzyżowa malowana… piaskiem

W Niedzielę Palmową o godz. 16:00 w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego i w 18. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II w Warszawie odbędzie się niecodzienne widowisko muzyczne i multimedialne. Koncert „Droga Krzyżowa malowana piaskiem” będzie transmitowana w sieci.

Twórcą muzycznej kompozycji jest Hubert Kowalski, który prezentuje swoją wrażliwość przeżywania misterium. Utwór został zaaranżowany na kameralny chór wielogłosowy i zespół instrumentalny.

Męka Chrystusa w kontekście życia Ojca Świętego

„Muzyka została oparta na tradycyjnych melodiach wielkopostnych, zaś tradycyjne rozważania kolejnych stacji Via crucis tym razem zastąpiły sceny kształtowane… przez sypany piasek” – zapowiadają twórcy. Artystką malującą piaskiem jest Katarzyna Perkowska. Usłyszymy też śpiew solistki – Basi Pospieszalskiej, której akompaniować kontrabasista Michał Bąk. Warto zaznaczyć obecność niezwykłych muzyków, którzy będą wykonywać również partie solowe, czyli znakomitego skrzypka Mateusza Makucha oraz flecistki Joanny Tabaczek-Sochy. Opis męki Pana Jezusa przypadający w rocznicę śmierci Jana Pawła II to wyjątkowa okazja, by ukazać głębokie znaczenie tajemnicy męki i śmierci Chrystusa w kontekście życia, nauczania i śmierci Ojca Świętego.

– Postanowiliśmy tę refleksję wywołać przez obraz sypania piaskiem. To przynosi bardzo dynamiczną sytuację. Cały czas coś się zmienia. Pojawiają się obrazy, zmieniają się, znikają i powstają z nich kolejne obrazy. One wszystkie nawiązują i pokazują tajemnice i sceny związane z Drogą Krzyżową. Towarzyszy temu muzyka, którą do tego obrazu gramy na żywo – mówi Hubert Kowalski, dyrygent projektu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: ODRADZAMY! Jak porwać świętego?

– Sama formuła może wydawać się nieoczywista – malowanie piaskiem kojarzy się z jakimś performancem, a przy tak ważnej tematyce wymaga się przecież skupienia, ascezy środków. Przyzwyczajeni do klasycznych rozważań skupieni jedynie na Słowie, nie wyobrażamy sobie, że Drogę Krzyżową można zobaczyć i to na żywo. Technika malowania piaskiem jest o tyle niezwykła, że jest właśnie żywa. Jest wielowarstwową ilustracją XIV stacji, opowiadaną z perspektywy bardzo osobistej. Obrazy się przenikają, często zaskakują… jest to naprawdę do głębi poruszające. A wszystko za sprawą Kasi Perkowskiej, która prowadzi nas w tej piaskiem malowanej modlitwie. Widać czułość w jej gestach – mówi Basia Pospieszalska.

Koncert będzie transmitowany na żywo pod tym linkiem:

Trasa koncertowa „Pieśni Wielkopostnych”

Solistka wraz z kontrabasistą Michałem Bąkiem nagrała przepiękną płytę „Pieśni Wielkopostne” z najbardziej przejmującymi utworami muzycznymi, jakie znaleźć można w katolickiej tradycji. Podczas trasy koncertowej muzycy wystąpili w takich miejscowościach, jak: Giewartów, Rzeszów, Biała Podlaska, Warszawa, Złotowo, Sadlinki i Gdańsk. Jak na tradycyjne wielkopostne pieśni Kościoła Katolickiego zaaranżowanych na głos i kontrabas reagowali mieszkańcy małych miejscowości, a jak wielkich miast? –  Grając koncerty w tak różnych miejscach, bo przecież byliśmy i w Warszawie, w Białej Podlaskiej jak i w maleńkiej miejscowości Złotowo niedaleko Iławy, byłam bardzo poruszona odbiorem publiczności. Może jest to kwestia uniwersalności i powszechnej znajomości pasyjnych pieśni, ale zauważyłam, że ludzie we wszystkich miejscach bardzo angażowali się we wspólny śpiew i modlitwę. Intuicyjnie pomyślałabym, że to w małym miasteczku ludzie będą chętniej z nami śpiewać a w dużym mieście w sporej parafii, potraktują nasz koncert z lekkim dystansem, bardziej jako wydarzenie artystyczne. Tymczasem w obu przypadkach odbiór był żywy, głęboki i co najważniejsze duchowy, co pokazuje nie tylko głębie treści tych przepięknych pieśni, ale przede wszystkim siłę Ducha w naszym kochanym Polskim Kościele.

Patronem płyty „Pieśni Wielkopostne” jest portal afirmacja.info