“Warto bronić prawdy o człowieku”. Cała Polska maszerowała dla Jana Pawła II

Ulicami miast w całej Polsce przeszły w niedzielę, 2 kwietnia – w 18. rocznicę śmierci Jana Pawła II – marsze papieskie. Były one wyrazem wdzięczności za pontyfikat, zachętą do powrotu do papieskiego nauczania oraz odpowiedzią na ataki części mediów na Jana Pawła II. W największym takim zgromadzeniu – Narodowym Marszu Papieskim w Warszawie – przeszło kilkadziesiąt tysięcy osób.

Podobne zgromadzenia zaplanowano też m.in. w Krakowie, Wrocławiu, Lublinie, Gdańsku, Kaliszu, Tarnowie, Szczecinie czy Gorzowie Wielkopolskim. Ponadto w 18. rocznicę śmierci Jana Pawła II wielu miejscowościach odbyły się także wieczorne spotkania modlitewne dla uczczenia papieża, który odszedł o godz. 21.37.

Warszawski marsz

Stołeczny Marsz przeszedł z Ronda Dmowskiego do warszawskiej archikatedry, gdzie zakończył się Mszą celebrowaną przez abp. Józefa Michalika. Na Placu Piłsudskiego pod Krzyżem Papieskim, pod pomnikiem Prymasa Tysiąclecia i przed kościołem św. Anny, złożono kwiaty.

Przemarszowi towarzyszyły odczytywane i odtwarzane słowa Jana Pawła II, a także prowadzony przez chór śpiew pieśni religijnych, wśród których nie zabrakło „My chcemy Boga”, „Boże, coś Polskę”, „Z dawna Polski Tyś Królową”, „Abba Ojcze” czy „Barki”.

Mszy w archikatedrze św. Jana Chrzciciela przewodniczył abp Józef Michalik., przemyski metropolita senior. Nawiązując do Narodowego Marszu Papieskiego wskazał, że jest to manifestacja obrony prawdy o człowieku, który całe życie przeszedł dobrze czyniąc.

„Jan Paweł II nie potrzebuje obrony. To my jej potrzebujemy, aby w sobie wzbudzić i obronić przekonanie, że warto być dobrym, że warto bronić prawdy o człowieku” – stwierdził abp Michalik. Podkreślił, że do Karola Wojtyły a później Jana Pawła II zawsze garnęli ludzie, bo odkrywali w nim mądrość i znajdowali u niego pomoc. Przytaczając nauczanie papieża Jana Pawła II abp Michalik stwierdził, że miało ono i ma wciąż ideologicznych przeciwników, którzy wciąż mają mu za złe jego moralną naukę.

Hierarcha ubolewał, że porzuca się dziś starożytne zasady domniemania niewinności czy mówienia o zmarłych tylko dobrze. – Chrystusowi się sprzeciwiano, bo niewygodne było jego nauczanie. Znakiem sprzeciwu stał się dziś Jan Paweł II, bo niewygodne jest jego nauczanie i postępowanie, jego życie, w którym nigdy nie było zgody na zło – powiedział kaznodzieja dodając, że aktualny atak na Jana Pawła II to atak na to, co w Polsce piękne i trwałe, akta na tożsamość duchową narodu.

Organizatorem Marszu było Centrum Życia i Rodziny. W inicjatywę włączył się szereg wspólnot i środowisk, m.in. Rycerze św. Jana Pawła II, Akcja Katolicka, Męski Różaniec, Reduta Dobrego Imienia, Bractwo Kurkowe, grupy rekonstrukcyjne m.in na koniach, weterani, siostry zakonne. Pojawili się członkowie „Solidarności”, Klubów Gazety Polskiej.

Niebawem na Afirmacja.info pojawi się relacja z tego wydarzenia.

Marsz w Białymstoku i Krakowie

Tysiące uczestników zgromadził Marsz Papieski w Białymstoku, który rozpoczął się po Mszy św. w białostockiej archikatedrze. “Tak liczny udział mieszkańców Białegostoku we Mszy św. dziękczynnej za pontyfikat św. Jana Pawła II jest potwierdzeniem tego, że jesteśmy czujni. Nie pozwolimy włamać się do naszych serc i umysłów tym, którzy chcą zniszczyć autorytet świętego Papieża przełomu XX i XXI wieku i największego Syna narodu polskiego” – mówił na zakończenie liturgii abp Józef Guzdek.

W czasie Marszu, który zorganizował Zarząd Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność, pod pomnikiem Jana Pawła II zostały złożone kwiaty i zapalone znicze.

Tysiące ludzi przeszły w Białym Marszu Papieskim ulicami Krakowa. Uczestnicy przemierzyli tę samą trasę, którą szedł Biały Marsz w maju 1981 roku, zorganizowany przez studentów w reakcji na zamach na Jana Pawła II. Marsz rozpoczął się przy kamieniu papieskim na Błoniach, następnie przeszedł aż do Rynku Głównego. Po drodze uczestnicy rozważali fragmenty nauczania papieskiego. O godz. 15.00 zgromadzono się na Mszy św. w bazylice Mariackiej.

Podobny marsz wyruszył z bazyliki św. Floriana przez Plac Matejki i Rynek Główny do ul. Franciszkańskiej 3.

Wieczorem mieszkańcy miasta spotkają się na czuwaniu modlitewnym pod papieskim oknem na Franciszkańskiej. „Z całą mocą chcemy pokazać, że Papież Polak jest ważną postacią dla wielu z nas i jesteśmy mu wdzięczni za to, ile uczynił dla Kościoła krakowskiego oraz powszechnego, dla Polski i świata, ale też dla każdego z nas” – czytamy na stronie archidiecezji krakowskiej.

Gdańsk i Wrocław

Gdański Marsz Wdzięczności za św. Jana Pawła II rozpoczął się w bazylice Mariackiej, a zakończył pod pomnikiem Trzech Krzyży na pl. Solidarności. Znakiem wdzięczności były biało-żółte elementy stroju każdego z uczestników.

Metropolita gdański abp Tadeusz Wojda zapraszając wydarzenie wskazywał, że ostatnie miesiące obfitują w różnego rodzaju ataki na polskiego papieża. “Jest to bezpodstawna próba obalenia jego autorytetu przez niszczenie świętości” – stwierdził hierarcha w komunikacie. Zauważył też, że dyskredytując osobę Papieża pozbawia się zwłaszcza młode pokolenie ważnego punktu odniesienia w sprawach wiary i obyczajów. “Radosną wiadomością jest to, że w jego obronie, oprócz kapłanów i biskupów, stają z odwagą coraz liczniejsi wierni świeccy” – zaznaczył hierarcha.

Organizatorami marszu były: Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej Gdańskiej, Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia, sanktuarium św. Jana Pawła II w Gdańsku-Zaspie i duszpasterstwo parafialne bazyliki Mariackiej.

Wrocławski Marsz Pamięci w hołdzie Janowi Pawłowi II wyruszył po Mszy św., sprawowanej w południe w bazylice garnizonowej pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego. Marsz, w którym wzięli udział wrocławscy biskupi, przeszedł z Rynku do katedry św. Jana Chrzciciela, gdzie odmówiono modlitwę dziękczynną za pontyfikat papieża Wojtyły.

Lublin, Kalisz, Tarnów, Szczecin

W Lublinie Papieski Marsz Wdzięczności za dar życia i nauczania Jana Pawła II zorganizowały: Region Środkowo-Wschodni NSZZ „Solidarność” oraz Archidiecezja Lubelska, przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji województwa oraz reprezentanci samorządu i państwa.

Kilkanaście tysięcy uczestników wyruszyło spod Krzyża Papieskiego w parafii Świętej Rodziny i przeszło do kościoła akademickiego KUL, gdzie o godz. 15.30 odprawiono Mszę św. “Jan Paweł II nie potrzebuje obrony, jego nauczanie, jego postawa broni się sama, my wyrażamy w marszu wdzięczność za osobę naszego wielkiego rodaka, przekazując jego dorobek kolejnemu pokoleniu” – napisali w zaproszeniu organizatorzy lubelskiego marszu.

Marsz Pamięci przeszedł też ulicami Kalisza, wyruszając o godz. 13.30 z tamtejszego kościoła pod wezwaniem św. Jana Pawła II. “Chcemy w kontekście różnych ataków na Papieża i podważania jego autorytetu być razem i potwierdzić, że Jan Paweł II był, jest i będzie dla nas kimś ważnym, będzie ważnym odniesieniem w naszych wyborach, decyzjach, będzie autorytetem, którego bardzo potrzebujemy” – powiedział KAI biskup kaliski Damian Bryl.

Czytaj także:

Marsz w obronie dziedzictwa św. Jana Pawła odbył się także w Tarnowie gromadząc tłumy uczestników. Były papieskie flagi, portrety, transparenty i modlitwa. Uczestnicy usłyszeli także puszczane z głośników fragmenty papieskich homilii wygłoszone podczas pielgrzymek do Polski.

Prezes Klubu Inteligencji Katolickiej Antoni Zięba podkreślał, że wiele zawdzięczamy św. Janowi Pawłowi II. Jak dodaje, cieszy się, że to właśnie młodzi ludzie zorganizowali niedzielny marsz. – Dla nas, starszych ludzi pamięć św. Jana Pawła II jest zawsze żywa. Tym bardziej trzeba zwrócić uwagę na to, że młodzież podjęła inicjatywę tego marszu, który jest odpowiedzią społeczeństwa Tarnowa na bolesny atak na św. Jana Pawła II – zaznaczył.

Do tej oddolnej inicjatywy włączyło się wielu lokalnych społeczników. Organizatorzy zapraszali wszystkich, niezależnie od wyznawanych wartości, poglądów politycznych – wszystkich, którym bliskie jest dziedzictwo św. Jana Pawła II. Inicjatorem akcji było Stowarzyszenie Tarnów Pierwsze Niepodległe.

Marsz wyruszył o godz. 13.00 z Placu Sobieskiego, by następnie przejść ulicami miasta do pomnika św. Jana Pawła II przy tarnowskiej katedrze.

Szczeciński Marsz Papieski rozpoczął się Mszą świętą w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa przy pl. Zwycięstwa o godz. 15.00. Po liturgii Marsz Papieski przeszedł do figury św. Jana Pawła II na Jasnych Błoniach, gdzie zakończył się wspólną modlitwą.

KAI, Afirmacja, polskieradio.pl

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji