„Pamięć o tej zbrodni powinna być żywa”. W stolicy odbył się Katyński Marsz Cieni

W niedzielę, 16 kwietnia 2023 r., ulicami Warszawy przeszedł XVI Katyński Marsz Cieni. Wydarzenie zorganizował Instytut Pamięci Narodowej oraz Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”. Celem wydarzenia było oddanie hołdu polskim oficerom i inteligencji – ofiarom sowieckiego ludobójstwa sprzed 83 lat.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kłamstwo katyńskie i walka o prawdę

Katyński Marsz Cieni wyruszył spod Muzeum Wojska Polskiego, przeszedł m.in. przez Trakt Królewski i Plac Krasińskich. Poprzedziła go uroczysta Msza Święta o godz. 12.00 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. W marszu wzięło udział ponad 250 rekonstruktorów, potomkowie poległych w Katyniu i innych miejscach kaźni oraz mieszkańcy stolicy. Podczas wydarzenia nie zabrakło tradycyjnych przystanków, podczas których nie zabrakło inscenizacji, odczytywania pamiętników ofiar oraz złożenia zniczy przy Pomniku Katyńskim w okolicach Placu Zamkowego. Marsz zakończył apel pamięci i modlitwa przy Pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie.

 Pamięć o sowieckiej zbrodni w Katyniu powinna być żywa. Żołnierze Wojska Polskiego, funkcjonariusze Policji Państwowej i Korpusu Ochrony Pogranicza, którym Rosjanie strzelali w tył głowy nie mogą zostać zapomniani i staramy się służyć tej ważnej dla naszej tożsamości sprawie. Przemarsz przez serce stolicy w ciszy i skupieniu wzbudza refleksję o tych, którzy jako żołnierze września 1939 r., a później jeńcy sowieckich obozów nie wrócili już do swoich domów. Zamordowani przez Rosjan pozostali w katyńskich dołach. Zapraszamy, aby państwo towarzyszyli nam tego dnia w ciszy i skupieniu w tej symbolicznej ostatniej drodze polskich jeńców, wsłuchując się na postojach w ich wspomnienia – zapraszał do udziału w marszu Jarosław Wróblewski, koordynator wydarzenia.

Marsz jest hołdem dla blisko 22 tysięcy polskich obywateli zamordowanych przez Sowietów w 1940 r. w Katyniu i innych miejscach kaźni na Wschodzie. Wśród ofiar zbrodni znajdowało się ok. 15 tysięcy oficerów Wojska Polskiego i pracowników innych służb mundurowych. Tegoroczna edycja marszu odbyła się w ramach Kongresu Pamięci Narodowej. Podczas marszu wspominano również ofiary katastrofy smoleńskiej – członków polskiej delegacji, udającej się na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej 10 kwietnia 2010 roku.

13 kwietnia przypadał Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – prawie 22 tys. obywateli II Rzeczypospolitej zamordowanych przez funkcjonariuszy NKWD na rozkaz sowieckich władz. Ustanowiony w 2007 roku uchwałą Sejmu RP Dzień Pamięci jest obchodzony w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu masowych grobów oficerów Wojska Polskiego.

Źródło: gov.pl