A. Robaczewski: “Bez chrześcijaństwa nie ma życia po ludzku”

Już jutro (22.04) o godz. 10:00 w Warszawie uczelnia Collegium Intermarium organizuje konferencję naukową poświęconą chrześcijańskiemu dziedzictwu Polski. O jej szczegółach i znaczeniu chrześcijaństwa w naszych dziejach w rozmowie z Pawłem Zdziarskim opowiada Arkadiusz Robaczewski.

“Mówimy o uzyskaniu państwowości polskiej. Państwowości w kręgu cywilizacji łacińskiej, w kręgu cywilizacji chrześcijańskiej przyjętej z Zachodu. Z tym się wiąże określona koncepcja człowieka, określona koncepcja polityki i celowości życia ludzkiego” – przypomniał Robaczewski w nawiązaniu do obchodzonej niedawno 1057. rocznicy chrztu Polski.

“Jan Paweł II w swoim nauczaniu mówił, że nie musimy wchodzić do Europy, bo jesteśmy tam od ponad tysiąca lat” – dodał rozmówca. Przedstawiciel Collegium Intermarium podkreślił też, że wydarzenie tamto ukształtowało również nas, ludzi współczesnych i naszą tożsamość.

***

Konferencja pt. „Chrześcijańska Polska wobec Unii Europejskiej. Co z chrześcijańskiego dziedzictwa możemy wnieść w struktury UE” rozpocznie się w sobotę, 22 kwietnia o godz. 10:00 w Aula Collegium Intermarium przy ul. Bagatela 12 (III p.) w Warszawie.

Konferencję otworzy adw. dr Bartosz Lewandowski – rektor Collegium Intermarium. Następnie głos zabierze inicjator ustawy o ustanowieniu Święta Chrztu Polski – poseł Jan Klawiter. Poseł odpowie na pytanie, jakie znaczenie zyskało to święto po czterech latach od jego wprowadzenia. Na temat miejsca Kościoła w Unii Europejskiej będzie mówił natomiast ks. dr hab. Piotr Mazurkiewicz z Polskiej Akademii Nauk. Kolejnym prelegentem będzie Marek Jurek. Były marszałek Sejmu odniesie się do europejskiego testamentu Jana Pawła II.

Swoje wystąpienie przedstawi również dr hab. Artur Mamcarz-Plisiecki. Wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego wygłosi prelekcję pt. „Nowa ewangelizacja Europy? Czy Polacy są w stanie znieść zanieść Chrystusa Europejczykom?”. Z kolei na temat tego, ile z chrześcijańskiej Europy zostało jeszcze na starym kontynencie, będzie mówił europoseł dr Patryk Jaki. Natomiast prezes Ordo Iuris adw. Jerzy Kwaśniewski opowie o ideowych korzeniach Unii Europejskiej.

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji