Kino NIE-letnie: “Trans Train” – film, który zmienił nie tylko Szwecję

Wydana w 2019 r. produkcja “Trans Train” porusza temat fali tranzycji płci wśród szwedzkich nastoletnich dziewcząt.

„«Czy na pewno chcesz? Taaak? To gratulujemy odwagi!» Żadnych pytań, żadnej diagnostyki dotyczącej genezy” – zwierzają się rodzice. „Jeśli pacjent cierpi i wszyscy się zgadzają na zmianę płci – to ją przeprowadzamy” – potwierdzają lekarze. „Profesjonaliści są od tego ABY DIAGNOZOWAĆ, a nie po to, aby być mili” – mówi przytomnie w cichej polemice jedna z niedoszłych pacjentek. „Co jeśli ten rodzaj leczenia nie jest dla wszystkich?” – pytają z kolei ostrożnie dziennikarze. „Modlimy sie, mamy nadzieję i stosujemy to leczenie. Nie wiemy czy na nim skorzystają, czy nie” – znowu potwierdza te najczarniejsze obawy personel medyczny.

“Trans Train” to film o rozmywaniu odpowiedzialności i ryzyka. O medycynie bez zachowania podstawowych standardów naukowych. O żonglowaniu zdrowiem dzieci. W 2019 roku Szwecja była poruszona projektem nowego, radykalnego prawa, które zezwala na operację neutralizacji płci już od 12 roku życia (od 15 roku życia bez zgody rodziców). Dziennikarze chwytają za kamerę i przeprowadzają śledztwo, odpytując zwolenników, sceptyków i… ofiary praktyk medycznych. Rozmawiają z personelem medycznym, rodzicami, decydentami, aktywistami i samymi pacjentami. Film skrupulatnie pokazuje, co się dzieje się w ich głowach.

Nowa grupa pacjentów (nastoletnich dziewcząt) nie jest objęta nawet badaniami. “Kto zapłaci za pokolenie młodych dziewcząt z brodą?” – pyta odważnie jedna z lekarek. Okazuje się, że tytułowy pociąg TRANS jedzie, nie wiedzieć czemu, zawsze tylko w jedną stronę, nie zachowując podstawowych zasad bezpieczeństwa. Na szczęście, dzięki tej właśnie produkcji dokumentalnej, ów “Trans Train” bardzo mocno wyhamowuje… A w ślady Szwecji ruszają inne kraje.

Zobacz całą rozmowę Agnieszki Marianowicz-Szczygieł i Jana Pospieszalskiego:

***

Zachęcamy Państwa do wsparcia przeglądu standardów psychologicznych i medycznych z całego świata, dotyczących problemów z identyfikacją płciową u dzieci i młodzieży, które pomogą wypracować dobre, polskie rozwiązania w tym obszarze. W Polsce nie ma obecnie bowiem ŻADNYCH REGULACJI prawnych, medycznych czy psychologicznych dotyczących dzieci i młodzieży z zaburzeniami płci. Kopiowane są najgorsze wzorce zagraniczne. Stosowny raport przygotowuje Instytut Ona i On”.

Nr konta (Instytut Ona i On”): 49 1540 1287 2001 0000 0664 0001 (najlepiej z dopiskiem “TRANS TRAIN – darowizna na cele statutowe”)

***

“Trans Train” (film w ramach programu śledczego: “Uppdrag granskning”), produkcja: 2019 rok.

Cz. 1 Uppdrag granskning – The trans train | SVT Play

Cz. 2. Uppdrag granskning – The Trans train part 2 | SVT Play