Nauczyciele muszą donosić służbom na rodziców. Nowe prawo w Hiszpanii

Prasa w Hiszpanii opisuje instrukcje jakie obowiązują w hiszpańskich szkołach podstawowych i średnich. Zobowiązuję one dyrektorów placówek do donoszenia służbom o rodzicach, którzy nie zgadzają się na tzw. zmianę płci ich dzieci.

Według ustawy, która weszła w życie w marcu, osoby powyżej 16 roku życia bez ograniczeń rejestrować swoją płeć odmienną od biologicznej w dokumentach urzędu stanu cywilnego, osoby w wieku od 14 do 16 lat muszą mieć do tego zgodę rodziców, zaś między 12 a 14 rokiem życia – zatwierdzenie sądowe.

Zobowiązanie donoszenia na rodziców

W związku z tymi przepisami dyrektorzy hiszpańskich szkół podstawowych i średnich zostali zobowiązani składać doniesienia państwowym służbom socjalnym na rodziców, którzy sprzeciwiają się zmianie płci swoich dzieci.

“W przypadku sprzeciwu przedstawicieli prawnych rodziców dyrekcja zawiadomi służby socjalne o niezgodności w podejściu do sprawy nieletniego znajdującego się w sytuacji transpłciowości” – cytuje “El Mundo” wskazania w dokumencie instruktażowym dla szkół w Katalonii.

Czytaj także:

“Jeżeli legalni przedstawiciele (rodzice – przyp. red.) nie respektują tożsamości seksualnej nieletniego, zostaną zawiadomione służby ds. rodziny regionalnego ministerstwa opieki społecznej” – głosi dokument w Kastylii – La Mancha.

Z kolei Wyspy Kanaryjskie rozważają składanie doniesień, jeżeli “nieletni nie ma wsparcia rodziny dla swojej decyzji”. W Galicji, jeżeli nie można przekonać “prawnych przedstawicieli”, priorytetem ma być “najlepszy interes nieletniego”, a dyrektor szkoły podejmie “odpowiednie działania”. 

Takie działania wywołały liczne protesty. Rozwiązania oficjalnie potępił Kościół katolicki.

Czytaj także:

źródło: polskieradio24.pl