Powstają kolejne żłobki. Rząd podsumował program Maluch+

– Tegoroczna edycja programu Maluch+ jest wyjątkowa. To działania na ogromną skalę. Jednakowe dla całego kraju. Na program przeznaczyliśmy kwotę prawie 5,5 mld. zł. Za cel postawiliśmy sobie, że każda gmina będzie miała swój żłobek i to powoli staje się faktem – powiedziała Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg, Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorz Puda oraz podsekretarz stanu w MRiPS Barbara Socha, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Demograficznej podsumowali na konferencji prasowej dotychczasowy przebieg rządowego programu Maluch+.

Program Maluch+

Podczas konferencji prasowej minister Maląg zaznaczył, że program jeszcze będzie trwał. – Tegoroczny nabór umożliwi utworzenie około 90 tys. miejsc opieki. To jednak nie koniec, nabór będzie kontynuowany, ponieważ są jeszcze gminy, które nie zdążyły złożyć wniosku w  terminie – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg

Jak podaje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej na swojej stronie internetowej, “Dzięki nowej edycji programu Maluch+ liczba “białych plam” zmniejszy się z 1105 do 664. W 441 samorządach żłobek lub klub dziecięcy dofinansowany z programu będzie pierwszą taką instytucją na terenie gminy.

Do tej pory 52 proc. samorządów miało żłobki na swoim terenie, tegoroczny nabór spowoduje, że ta liczba wzrośnie do 73 proc. Dzięki działaniom Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w Polsce funkcjonuje dziś 230 tys. miejsc opieki nad maluchami, podczas gdy w  2015 roku było ich tylko 84 tys.”

Opieka nad najmłodszymi dziećmi

Minister rozwoju Grzegorz Puda podkreślił rozmiar rządowego programu. – Uruchomiliśmy największy w skali Europy program rozwoju opieki nad najmłodszymi dziećmi Maluch+, finansowany głównie z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus. Na ten cel przeznaczyliśmy środki EFS+ w wysokości ponad 3,7 mld zł oraz 1,7 mld zł w ramach z KPO, co stanowi ok. 88 proc. środków Programu Maluch+. Te pieniądze nie są wydawane, ale inwestowane, ponieważ inwestycja w rodzinę, to najlepszy kierunek – powiedział Grzegorz Puda.

Zgodnie z programem gminy uzyskają konkretną pulę środków finansowych do wykorzystania na tworzenie i funkcjonowanie miejsc opieki, zgodnie z jej potrzebami wynikającymi ze statystyk oraz zasad programów europejskich. Gminy zyskały możliwość wykazania realnego lokalnego zapotrzebowania na usługi opiekuńcze dla dzieci do lat 3. Na wniosku o dofinansowanie podmioty mogły wskazywać dowolną liczbę miejsc opieki do utworzenia. 

Zobacz także:

źródło: gov.pl

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji