„Święta Dziewico, spójrz na narody”. Papież zawierzył kraje Europy Maryi

W ostatnią niedzielę, 30 kwietnia, przed odmówieniem modlitwy Regina Caeli na Placu Lajosa Kossutha w Budapeszcie papież Franciszek podziękował władzom, Kościołowi i społeczeństwu węgierskiemu za zgotowane przyjęcie i zawierzył kraj, a także całą Europę, w tym „udręczony naród ukraiński i naród rosyjski”, opiece Matki Bożej.

Ojciec Święty zawierzył Matce Bożej, Magna Domina Hungarorum, Królowej i Patronce, wszystkich Węgrów oraz „przyszłość całego kontynentu europejskiego”, a „w szczególny sposób: sprawę pokoju”.

„Święta Dziewico, spójrz na narody, które cierpią najbardziej. Spójrz przede wszystkim na sąsiedni udręczony naród ukraiński i naród rosyjski, poświęcone Tobie. Jesteś Królową Pokoju, zaszczep w sercach ludzi i przywódców narodów pragnienie budowania pokoju, aby dać młodym pokoleniom przyszłość nadziei, a nie wojny; przyszłość pełną kołysek, a nie grobów; świat braci, a nie murów. Prosimy Cię za Kościół w Europie, aby odnalazł siłę w modlitwie, aby odkrył w Tobie na nowo pokorę i posłuszeństwo, żarliwość świadectwa i piękno przepowiadania. Tobie zawierzamy ten Kościół i ten kraj” – wezwał papież.

W trakcie trzydniowej (28-30.04) pielgrzymki na Węgry Franciszek spotkał się m.in. z władzami kraju i przedstawicielami jego duchowieństwa. Ojciec Święty odbył także spotkania z młodzieżą, ubogimi i uchodźcami, przedstawicielami Kościoła greckokatolickiego oraz środowiska akademickiego, a także węgierskimi jezuitami. Centralnym punktem pielgrzymki była niedzielna msza św. na placu Lajosa Kossutha w Budapeszcie.

Za: KAI

CZYTAJ TAKŻE: “Obraźliwe i bezpodstawne domysły”. Franciszek stanowczo staje w obronie JP II