Kino NIE-letnie: Skąd się wzięli Polacy? | A. Marianowicz

Mówimy „chrzest Polski”, „Mieszko – książę Polski”, ale słowo Polska pojawia się dopiero za panowania Bolesława Chrobrego i to w sposób dość przypadkowy. Dowiedzmy się razem, skąd się wzięli Polacy?

Nie wiadomo, czy istnieli Polanie – plemię, od którego nasz kraj miałby wywodzić swą nazwę. Nie wiadomo także nawet, czy to Mieszko był pierwszym słowiańskim wodzem na naszych ziemiach, który miałby przyjąć chrzest, ponieważ w kronikach pojawia się nieco wcześniej informacja o chrzcie tajemniczego władcy państwa Wiślan. Czy w takim razie wiemy w ogóle coś o tamtych czasach?

Tak i to bardzo dużo, bo w ostatnim ćwierćwieczu dokonał się olbrzymi postęp archeologiczny i historyczny.  Zapraszam Państwa na kolejny odcinek cyklu “Kino NIE-letnie”, dziś poświęcony serii świetnie zrealizowanych i wciągających siedmiu filmów dokumentalnych pt. „Tajemnice początków Polski”. Skąd nasz ród? Tu można to właśnie sprawdzić.

Seria „Tajemnice początków Polski” (2012- 2019) obejmuje filmy: „Wyspa władców”, „Miasto zatopionych bogów”, „Ukryte gniazdo dynastii”, „Krzyż i korona”, „Droga do królestwa”, „Z otchłani pradziejów”, “Od Popiela do Piasta”.

Wszystkie filmy dostępne są na. Zobaczcie sami, skąd się wzięli Polacy:

Archeo FILM: ARCHEO-FILM – YouTube

TVP VOD: Tajemnice początków Polski – programy, Oglądaj na VOD TVP

CZYTAJ TAKŻE: Chrzest Polski, czyli powrót do źródła

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji