Kino NIE-letnie: Seryjni bohaterowie. Saga rodu Mireckich

Zapraszamy na kolejny odcinek Kina NIE-letniego, gdzie rozmawiamy o wartościowych filmach dokumentalnych. Saga rodu Mireckich odzwierciedla skomplikowane losy Polski. Ośmioro wybitnego rodzeństwa – czterech braci i cztery siostry to seryjni bohaterowie, którzy zdali egzamin w najtrudniejszych czasach, gdy królowały dwa wielkie totalitaryzmy: sowiecki i hitlerowski.

Ich imiona noszą dziś sale pamięci, zespół ludowy, upamiętnia ich polski Sejm, zostali też odznaczeni wieloma odznaczeniami państwowymi i wojskowymi. Ale najważniejsza jest pamięć i łzy wdzięczności, które pozostawili po sobie w ludzkich sercach, o czym przekonujemy się w dwóch filmach: „Bożej Przemytniczce” i „Panu Mecenasie”. Dziewczyny w zwiewnych sukienkach fotografowane wśród brzóz są potem łączniczkami, pracują w zaopatrzeniu, pomagają więzionym. Dawni działacze organizacji studenckich szybko stają na czele organizacji wojskowych. Mogli uciekać, ale niektórzy z nich zostali. Więzieni i przez nazistów, i przez UB, nie stracili ani godności ani wiary w człowieka, czemu dawali wyraz przez strumienie pomocy humanitarnej, którą organizowali. Przy okazji poznajemy historię polskiego ruchu narodowego.  – Nie każdy żołnierz wyklęty był niezłomny, oni byli – mówi reżyserka, pani Ewa Szakalicka. – Jeśli nie będziesz korzeni, nie będziesz miał skrzydeł – dodaje.

Filmy, których dotyczy odcinek:

„Przemytniczka Boża” (2021), reż. Ewa Szakalicka – https://vod.tvp.pl/filmy-dokumentalne,163/przemytniczka-boza,311379

„Pan Mecenas” (2023), reż. Ewa Szakalicka

W nagraniu wykorzystano fragmenty powyższych filmów.

Film dokumentalny “Pan Mecenas” (reż. Ewa Szakalicka, prod. MEDIA Paweł Nowacki) zostanie wyemitowany w TVP Historia 4 maja (czwartek) o godz. 19:30, powtórka 5 maja (piątek) o godz. 8:50.

Pan Mecenas to filmowa opowieść o mec. Leonie Mireckim, działaczu SN, żołnierzu NOW-AK, więźniu politycznym, wychowawcy młodzieży, seniorze ruchu narodowego, jednym z ośmiorga rodzeństwa Mireckich. To drugi po “Przemytniczce Bożej” (o Marii Mireckiej Loryś) film z zapowiadanej przez autorów sagi rodu Mireckich.

Dokument został zrealizowany ze środków Funduszu Patriotycznego Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.

Zapraszam.

Ewa Szakalicka, autorka

Saga rodu Mireckich – poznaj sylwetki (na podstawie materiałów filmowych):

kpt. Maria Mirecka-Loryś (1916-2022) – w czasie wojny żołnierz Narodowej Organizacji Wojskowej i AK, w 1945 roku Komendantka Główna Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet, więzień polityczny, dyrektor krajowy Kongresu Polonii Amerykańskiej, działaczka Związku Polek w Ameryce, redaktorka „Głosu Polek”, prezeska Koła Lwowian w Chicago, pierwsza kobieta na funkcji Wielkiego Marszałka Parady 3 Maja w Chicago, organizatorka akcji charytatywnych na rzecz Polaków kraju i na kresach, przed wojną, działaczka Związku Akademickiego „Młodzież Wszechpolska”.

ks. Bronisław Mirecki (1903-1986) – nie wyjechał, choć mógł. „Trzymał” swoją osobą Kościół i polskość na kresach, gdy kościoły były pozamykane. Po wojnie przez 20 lat miał zakaz sprawowania funkcji kapłańskich. Niekiedy w tajemnicy opiekował się 18 kościołami jednocześnie, miały miejsce także ataki na jego życie. W czasie wojny działacz Narodowej Organizacji Wojskowej i AK, wielokrotnie przesłuchiwany przez KGB. „Sądzone mu było trwać, a trwanie to było ciężkim bojowaniem”. Na jego grobie umieszczono inskrypcję: „W trudnych czasach poświęcił się, nie opuścił nas i został z nami na zawsze jako Dobry Pasterz”.

Leon Mirecki (1905-2000) – ojciec ideowy pokoleń młodzieży, ochotnik wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku, działacz Młodzieży Wszechpolskiej. W czasie II wojny światowej inspektor Komendy Głównej Narodowej Organizacji Wojskowej, powstaniec warszawski, inspektor Komendy AK Białystok. Po wojnie blisko 10 lat spędził w więzieniach, gdzie był brutalnie przesłuchiwany, odmawiano mu także prawa do wykonywania zawodu prawnika. Mimo tego nie zrezygnował z działalności na rzecz ojczyzny. W 1989 był jednym z inicjatorów powołania odrodzonego Stronnictwa Narodowego, adoptował dwóch chłopców.

Janina Mirecka-Wojnicka (1907-1989) – podczas okupacji działała w Narodowej Organizacji Kobiet i AK, prowadziła dział pomocy jeńcom i więźniom politycznym, dwa i pół roku przesiedziała w komunistycznym więzieniu, w 1957 roku wyjechała do Kanady do męża i syna.

Kazimierz Mirecki (1910-1999) – podczas okupacji komendant Okręgu Rzeszowskiego Narodowej Organizacji Wojskowej i AK, utworzył Komendę Oddziałów Leśnych Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, aresztowany przez UB, wyemigrował do Kanady i USA.

Helena Mirecka-Matkowska (1918-1995) – podczas II wojny światowej kurierka Narodowej Organizacji Wojskowej Kobiet, łączniczka Zarządu Głównego Stronnictwa Narodowego, powstaniec warszawski, po wojnie na emigracji we Francji i USA.

Waleria Mirecka (1900-1918) – kierowniczka szkoły w Racławicach k/Niska, podczas okupacji w Narodowej Organizacji Wojskowej Kobiet, gdzie organizowała tajne komplety, dwukrotnie aresztowana przez Niemców, inwigilowana przez UB i SB.

Adam Mirecki (1909-1952) – podczas okupacji komendant Okręgu Lubelskiego Narodowej Organizacji Wojskowej i Okręgu Lwowskiego, pięciokrotnie aresztowany przez Gestapo, więzień niemieckiego obozu koncentracyjnego, dwukrotnie aresztowany przez UB, zamordowany w więzieniu mokotowskim, jego ciało odnaleziono dopiero w 2017 r.

CZYTAJ TAKŻE: Święto bardzo Narodowe