500+ dla małżeństw? Inicjatywa wsparcia wieloletnich związków jest w Sejmie

Czas wyborów jest okresem, w którym wiele organizacji chce szczególnie zawalczyć o swoje pomysły. Jednym z nich jest tzw. 500+ dla małżeństw. O inicjatywie było głośno już wcześniej. Teraz trafiła ona do Sejmu w formie petycji.

Sprawa wsparcia małżeństw z długoletnim stażem trafiła na biurko prezydenta dwa lata temu. Nie doczekaliśmy się jednak decyzji w tej sprawie. Teraz sprawa została odświeżona i w formie obywatelskiej inicjatywy trafiła do Sejmu.

500+ dla małżeństw

Tzw. 500 plus dla małżeństw zakłada, że wsparcie od państwa otrzymają przebywający w wieloletnich związkach małżeńskich. Autorzy tego projektu powołują się badania, z których wynika, że seniorzy pozostający w wieloletnim związku najczęściej borykają się m.in. z problemami finansowymi. Ich zdaniem taka forma wsparcia byłaby dla nich dużym odciążeniem.

Projekt zakłada, że świadczenie 500 złotych miesięcznie przysługiwałoby małżeństwom z 50-letnim stażem. Jednak wraz z upływem kolejnych lat, kwota wsparcia zwiększałaby się.

Pomysł, który powraca przed wyborami ma dużą szansę powodzenia. Przychylnie patrzą na niego niektórzy członkowie rządu. Kampania jest także sprzyjającymi okolicznościami do wprowadzenia takiego rozwiązania.

Jednak, żeby wprowadzić tzw. 500+ dla małżeństw należy doprowadzić do głosowania w Sejmie. Parlamentarzyści zajmujący się inicjatywami obywatelskimi podkreślili, że w pierwszych rzędzie konieczne jest ustalenie ilu osobom należałoby się takie wsparcie. Następnie sprawie będzie mógł zostać nadany drugi bieg.

źródło: sejm.gov.pl, stefabiznesu.pl

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji