Przekaz wiary w rodzinie? Katolicy mają wiele do zrobienia

Jak wykazały badania narodowego instytutu statystycznego INSEE, francuskie rodziny wyznające islam i judaizm dużo skuteczniej przekazują wiarę w nowych pokoleniach niż katolicy. Jak wygląda przekaz wiary w rodzinie w tym kraju?

– Tylko rodziny, którym zależy na praktykach religijnych i które potrafią uchronić się przed negatywnym wpływem kulturowym, mogą liczyć na przekazanie żywej wiary swym dzieciom – wynika z ustaleń francuskich socjologów. W rozmowie z dziennikiem „La Croix” skomentowali oni najnowsze dane o nieskutecznym przekazywaniu wiary kolejnym pokoleniom w rodzinach francuskich katolików.

Dane narodowego instytutu statystycznego INSEE są bezlitosne. W kategorii wiekowej od 18. do 59. roku życia katolicy stanowią 29 proc. mieszkańców Francji. Przed 10 laty było ich 43 proc. O ile w rodzinach żydowskich 91 proc. dzieci zachowuje wiarę rodziców, a w muzułmańskich 84 proc., o tyle w katolickich już tylko 67 proc.

– Decydujące znaczenie mają w tym wypadku praktyki religijne, takie jak modlitwa, uczestnictwo we mszach czy pielgrzymkach. Jeśli nie przykłada się do tego należytej wagi, z rodzin praktykujących wychodzą niepraktykujące dzieci, które z kolei wychowują już swe dzieci na niewierzących – mówi Yann Raison du Cleuziou, socjolog katolicyzmu.

CZYTAJ TAKŻE: “Wiara traci znaczenie w Europie”. Smutna refleksja przewodniczącego episkopatu Francji

Przekaz wiary w rodzinie a wpływy kulturowe

Prof. Pierre Bréchon, który zajmował się wartościami we francuskim społeczeństwie, zauważa natomiast, że skuteczne w przekazie wiary okazują się te rodziny, które potrafią uchronić się przed obcym wpływem kulturowym. Są to więc rodziny raczej konserwatywne, które dbają o katolickie wychowanie swych dzieci poprzez staranny dobór szkoły, ruchów młodzieżowych i środowiska przyjaciół.

Zdaniem cytowanego już du Cleuziou, obok praktyk religijnych w przekazie Ewangelii w rodzinie ważny jest „całościowy” charakter wiary. Musi ona przenikać wszystkie aspekty życia dziecka. Delegowanie przekazu wiary na instytucje czy inne osoby okazuje się natomiast nieskuteczne.

Dziennik „La Croix” cytuje też katolickich rodziców dzisiejszych trzydziestolatków, którym nie udało się przekazać wiary. W sposób szczególny kwestionują oni przekonanie, że w sprawach wiary dzieciom trzeba pozostawić wolność, aby mogły ją wybrać lub odrzucić, gdy będą już dorosłe. Potwierdzają to również statystyki. Jedynie 2 proc. młodych wychowanych w rodzinach niepraktykujących powraca do wiary w wieku dorosłym.

Za: KAI/Krzysztof Bronk/vaticannews.va