Młodzi tradycjonaliści pielgrzymują do Chartres. W tym roku wyrusza ich rekordowa liczba

Organizowana co roku w okolicach uroczystości Zesłania Ducha Świętego piesza pielgrzymka z Paryża do Chartres to najważniejsze wydarzenie pątnicze we współczesnej Francji. Gromadzi ona głównie środowiska katolickich tradycjonalistów oraz skautów.

W tym roku decyzję o trzydniowym (27-29.05) marszu do średniowiecznej katedry Najświętszej Maryi Panny w Chartres podjęła rekordowa liczba 16 tys. uczestników. W gronie tym znalazło się przeszło 300 księży, zakonników i kleryków (co również stanowi rekord).

Zwyczajowo pielgrzymka ruszała z paryskiej katedry Notre-Dame. Od czasu pożaru świątyni wydarzenie tymczasowo rozpoczyna się jednak mszą św. w bazylice Saint-Sulpice. Pielgrzymka ma charakter międzynarodowy, uczestniczą w niej grupy pątników z całego świata (w tym roku do Paryża przybyli m.in. wierni z odległych Argentyny i Gabonu).

Chętni z naszego kraju maszerują m.in. w polskiej grupie św. Stanisława, która od 7 lat wyrusza z Poznania (zapisy do niej prowadziła Fundacja Świętego Benedykta), oraz grupie św. Tomasza, od ok. 30 lat wyjeżdżającej z Gorzowa Wlkp. Po raz pierwszy nasi rodacy wyruszyli na szlak do Chartres 35 lat temu.

Mimo że wydarzenie ma charakter pokutny, przebija przez nie ogromna energia i entuzjazm środowisk tradycjonalistycznych, młodzieży i skautów. Pielgrzymce towarzyszy oprawa liturgiczna w obrządku łacińskim.

Inicjatywa przyjaciela Polaków

Tegoroczne hasło pielgrzymki brzmi: „Eucharystia – zbawienie dusz”. Pielgrzymka odbywa się w trzech możliwych formach: pełne 105 km trasy dla dorosłych lub odpowiednio 75- i 35-kilometrowe odcinki dla dzieci starszych oraz młodszych. Osoby, które nie zdążyły się zapisać, mogą wziąć udział w wydarzeniu np. bez zapewnienia noclegu poprzez tzw. „dzienne przejście” lub trwając z pielgrzymami na modlitwie na odległość w specjalnych punktach, gdzie zaproponowano takie zgromadzenia.

Tegoroczna duża frekwencja stanowi zdaniem organizatorów mocny znak obecnego w ludziach „pragnienia duchowego”. Liczny udział duchowieństwa z pewnością pozwoli spędzić czas marszu na pogłębianiu ważnych pytań czy refleksji. Ponadto, na poszczególnych przystankach drogi z pielgrzymami spotkają się francuscy biskupi.

Idea pielgrzymki z Paryża do Chartres związana jest z postacią Charlesa Peguy’a. To dla upamiętnienia jego pielgrzymek, jeszcze przed drugą wojną światową, francuscy studenci ruszyli jego śladami. Pielgrzymka została wznowiona ok. 40 lat temu przez Centre Charlier i wielkiego przyjaciela Polski, założyciela Centrum, Bernarda Antony’ego.

CZYTAJ TAKŻE: Kard. Müller: ograniczenie tradycyjnej Mszy to „brutalna nietolerancja”

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji