“Tak na Serio”, czyli wsparcie dla powołanych do małżeństwa

„Tak na Serio” to przede wszystkim ruch modlitewny. Pierwsze, co chcemy robić, to modlić się za wszystkich powołanych do małżeństwa – mówi ks. Maciej Dalibor, salwatorianin, pomysłodawca Tygodnia Modlitw za Powołanych do Małżeństwa, który wystartował 28 maja i zakończył się 4 czerwca. Zaplanowano także konferencje online.

Inicjatywa „Tak na Serio” powstała w 2014 r. Od tamtego czasu organizowany jest Tydzień Modlitw za Powołanych do Małżeństwa, w tym roku przypadający od 28 maja do 4 czerwca.

– “Tak na Serio”, to przede wszystkim ruch modlitewny. Pierwsze, co chcemy robić, to modlić się za wszystkich powołanych do małżeństwa. My nie modlimy się o powołania do małżeństwa, ale za powołanych do małżeństwa, których traktujemy bardzo szeroko – tłumaczy ks. Maciej Dalibor SDS w rozmowie z Family News Service.

Dla kogo jest “Tak na Serio”?

Jak podkreśla ks. Dalibor, „nie jest to inicjatywa dedykowana małżonkom czy narzeczonym. Chcemy zaprosić wszystkich, którzy chcą modlić się za tych, których Pan Bóg wzywa do małżeństwa”. Salwatorianin zaznacza, że do wspólnej modlitwy zaproszeni są wszyscy: wdowy, wdowcy, osoby aktualnie żyjące w sakramentalnych małżeństwach, ale też osoby, których związki niestety się rozpadły. Modlić mogą się również ci, którzy są w narzeczeństwie albo dopiero poszukują męża lub żony.

– To bardzo szeroka grupa osób. Za nich wszystkich pragniemy się modlić, a modlić może się każdy: obojętnie czy to biskup, ksiądz, siostra zakonna czy osoba świecka; samotna czy żyjąca w małżeństwie. Jeśli tylko chce się modlić, to zapraszamy do udziału w modlitwie – zachęca ks. Dalibor.

Inicjatorzy zachęcają do modlitwy poprzez tworzenie wspólnot modlitewnych, organizowanie konferencji, itp. – Przez pierwsze lata inicjatywy “Tak na Serio” były to spotkania w parafiach. Wszystko zaczęło się w salwatoriańskiej parafii w Warszawie na Mokotowie. Tam odbyły się dwie pierwsze edycje – wspomina rozmówca Family News Service. – Potem w inicjatywę zaczęły włączać się inne salwatoriańskie parafie w kraju, ale też za granicą, na Węgrzech czy na Białorusi – informuje salwatorianin.

Wsparcie małżeństwa

– To się zrodziło właśnie w Warszawie, na Mokotowie, w parafii Matki Zbawiciela. Tam opiekowałem się od strony duchowej grupą małżeństw. Zobaczyłem, jak to jest niezwykle potrzebne, żeby oni mieli przestrzeń do wspólnych spotkań, wspólnej modlitwy we własnych intencjach, dzielenia się swoimi sprawami, poznawania Pana Boga, czym jest małżeństwo, jak korzystać z łaski sakramentu małżeństwa – relacjonuje salwatorianin.

Podkreśla szczególne znaczenie łaski sakramentu małżeństwa, z której wiele małżeństw ciągle niewystarczająco korzysta, chociaż ks. Dalibor, obserwuje już pozytywne zmiany w tym aspekcie. Zaznacza, że „to jest niezwykle ważne, a wydaje się, że sporo w tym temacie jest jeszcze do zrobienia”.

Czytaj także:

Ks. Maciej Dalibor SDS podkreśla, że prowadząc małżonków, zauważył, że wspólne spotkania pozytywnie wpływają także na ich dzieci. Wspomina: „Dzieci widziały, że rodzice raz w tygodniu idą na spotkanie, żeby się modlić, rozmawiać, uczyć się co to znaczy być chrześcijańskim małżonkiem i rodzicem. Te dzieci zupełnie inaczej przeżywają wiarę, katechezę, modlitwę.

Pomysłodawca inicjatywy „Tak na Serio” zaprasza wszystkich do wspólnej modlitwy i korzystania z materiałów dostępnych na stronie taknaserio.com oraz w mediach społecznościowych.

Tydzień Modlitw za Powołanych do Małżeństwa rokrocznie trwa od uroczystości Zesłania Ducha Świętego do niedzieli Trójcy Świętej. Każdego dnia modlitwą obejmowane są inne grupy osób: narzeczeni, kobiety, mężczyźni, dzieci.

Aktualne informacje na stronie inicjatywy: https://taknaserio.com/

Inicjatywę patronatem honorowym objęli: Rada KEP ds. Rodziny, Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin oraz Prowincjał Polskiej Prowincji Salwatorianów ks. Józef Figiel SDS.

Czytaj także:

Zobacz również:

źródło: KAI