Microsoft zbierał dane dzieci. Teraz zapłaci olbrzymią karę

Federalna Komisja Handlu ukarała Microsoft grzywną 20 milionów dolarów. Powodem tak dotkliwej kary jest to, że potentat nielegalnie zbierał dane dzieci, które utworzyły konta w sieci konsoli Xbox.

Jednym z zarzutów było to, że nie informowano rodziców o zasadzie zbierania danych. Grzywna w wysokości 20 milionów dolarów jest efektem porozumienie, które osiągnięto w poniedziałek.

Wrażliwe dane w rękach Microsoft

Aby móc korzystać z konsoli Xbox, która należy do Microsoft, należy założyć konto, w którym trzeba podać imię, nazwisko oraz adres e-mail. Dopiero przy dodawaniu takich danych jak np. numer telefonu firma prosiła rodziców o zgodę.

Federalna Komisja Handlu podała dodatkowo w komunikacie, że firma Microsoft nie poinformowała również rodziców o wszystkich gromadzonych przez siebie danych, w tym, że zapisuje zdjęcie profilowe użytkownika, a informacje są udostępniane stronom trzecim.

Podobną karę w ubiegłym tygodniu zgodził się zapłacić Amazon. Komisja Handlu oskarżyła go bowiem o przechowywanie nielegalnych danych na temat dzieci, w tym m.in. nagrań ich głosów. Amazon musiał za to zapłacić 25 milionów dolarów.

Zobacz także:

źródło: polskieradio24.pl, PAP