Europejski Trybunał Praw Człowieka odrzucił skargę na zakaz aborcji eugenicznej w Polsce

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu odrzucił kolejną skargę na zakaz aborcji eugenicznej w Polsce. To efekt orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, zgodnie z którym nie można zabijać nienarodzonych dzieci z powodu choroby czy niepełnosprawności.

Trybunał w Strasburgu zauważył, że skarżące nie wyjaśniły, w jaki konkretnie sposób zostały pokrzywdzone tym zakazem, skoro większość z nich nawet nie była w ciąży. Do instytucji do tej pory wpłynęło ok. 1000 takich skarg, żadna z nich nie została uwzględniona.

Jak podaje gość.pl, przedstawiciele środowisk lewicowych, które skarżą się na prawo w Polsce argumentowały całą sytuację tym, że ochrona życia niepełnosprawnych dzieci nienarodzonych narusza ich prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego (art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka) oraz zakaz tortur oraz nieludzkiego lub poniżającego traktowania (art. 3 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka).

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji

W październiku 2020 roku Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie, które skutkowało zwiększeniem ochrony życia w Polsce.

Orzeczenie to dotyczyło zgodności z Konstytucją Polski przepisów prawa aborcyjnego, zwłaszcza dopuszczającego aborcję w przypadku ciężkich i nieodwracalnych wad dziecka. Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że takie przepisy są niezgodne z Konstytucją, uznając, że przerwanie ciąży z powodu wad dziecka jest niezgodne z konstytucyjnym prawem do życia.

W wyniku tego orzeczenia, Polska wprowadziła nowe przepisy aborcyjne, które znacznie ograniczyły dostęp do legalnej aborcji i tym samym zwiększyły ochronę życia. Obecnie aborcja jest legalna jedynie w trzech przypadkach: zagrożenia życia lub zdrowia matki, ciężkiego uszkodzenia płodu, lub w przypadku ciąży wynikłej z przestępstwa, takiego jak gwałt.

Czytaj także:

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji