Uwaga! Wakacje to czas narkotykowej inicjacji

– Przepalona przegroda nosowa, impulsywne, agresywne zachowania, ograniczony kontakt z otaczającym światem, powiększone źrenice – to niektóre symptomy stanu młodych pacjentów, którzy wymagali natychmiastowej, fachowej pomocy lekarskiej i psychologicznej. Tylko w ostatnich kilku dniach, do ośrodka działającego w ramach Centrum Profilaktyki Społecznej, rodzice z różnych miejsc w Polsce przywozili dzieci w stanie bardzo poważnego odurzenia narkotykowego.

Gość Afirmacja.tv, prof.  Mariusz Jędrzejko, opowiada o interwencjach, które prowadził w tych, nagłych przypadkach. Gdzie leżą przyczyny takich ryzykownych zachowań młodych ludzi? Przyzwolenie i tolerancja dla tzw. miękkich, lajtowych narkotyków, jakie promują niektórzy influencerzy i celebryci, sprawia, że młodzi ludzie częściej sięgają po marihuanę i dopalacze.  Problem w tym, że miękkie narkotyki nie są już miękkie. Incydentalne, eksperymenty z środkami psychoaktywnymi dla wielu młodych ludzi mogą oznaczać początek uzależnienia.

Wakacje, okres urlopów, czas wyjazdów na obozy, sprzyjają inicjacji. Iluzja wolności, ciekawość nieznanych doznań, wejście w nowe środowisko, chęć imponowania innym, a także problemy, z którymi młodzi sobie nie radzą, to główne przyczyny sięgnięcia po ten „pierwszy raz”. Przestępcze praktyki dilerów, którzy posługują się coraz to nowymi „modyfikowanymi”, silnie uzależniającymi środkami, powodują, że „ten pierwszy raz” bardzo często oznacza wejście w poważny nałóg.  

Doświadczony terapeuta, zachęca rodziców by nie lekceważyć nawet drobnych oznak. Mówi, jak rozpoznawać u dzieci stan po użyciu substancji psychoaktywnych i jak reagować na sytuacje kryzysowe. W Polsce, w środowiskach wychowawców, pedagogów, ale przede wszystkim wśród rodziców, wiedza o zagrożeniu narkotykami i uzależnieniami ciągle jest niewielka. Zachęcamy by wysłuchać kolejnej rozmowy Jana Pospieszalskiego z terapeutą prof. Mariuszem Jędrzejko.

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji