Trwa Zjazd Dużych Rodzin. Bierze w nim udział ponad 1,5 tys. osób

Ponad 1500 osób bierze udział w rozpoczętym w piątek wieczorem XI Zjeździe Dużych Rodzin w Grodzisku Mazowieckim. Celem wydarzenia jest integracja i promowanie pozytywnego wizerunku rodzin wielodzietnych, towarzyszy mu hasło “Rodzina tworzy dobry klimat”.

Zjazd Dużych Rodzin organizowany przez Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus”, jest to spotkanie pełne radości, pozytywnej energii, ale i okazji do odkrywania nowych obszarów rozwoju i spraw istotnych dla funkcjonowania w dużej rodzinie. To czas, kiedy rodzice mogą wymienić się doświadczeniami na temat wychowywania dzieci i podzielić się swoimi sposobami na wyzwania życia w dużej rodzinie. To również czas, kiedy rodziny mogą odpocząć, nawiązać nowe znajomości, przyjaźnie, porozmawiać o polityce prorodzinnej i rozwiązaniach, jakie wprowadzają dla rodzin poszczególne samorządy.

Historyczne miejsce

Tegoroczny zjazd w Grodzisku Mazowieckim ma szczególną wymowę, gdyż to właśnie tu odbyło się pierwsze Spotkanie Dużych Rodzin, które również w pewien sposób zainicjowało funkcjonowanie Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny. Z tej też okazji podczas Zjazdu jeden z centralnych placów Grodziska Mazowieckiego – plac przed Mediateką – otrzyma imię Karty Dużej Rodziny.

W ramach zjazdu odbywają się zajęcia dla dorosłych i dzieci, a także ekspercie panele. Wszyscy wspólnie będą rozmawiać m.in. na temat zmian, które wpłyną na poprawę jakości życia dużych rodzin – mówi Judyta Kruk, rzecznik Związku Dużych Rodzin “Trzy Plus”, który organizuje wydarzenie. – Goście będą debatowali nad tym, jak wspierać i rozwijać politykę rodzinną, odpowiadać na bieżące potrzeby rodzin. Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” od lat przedkłada elitom rządzącym postulaty rodzin. Jako organizacja społeczna jest bowiem blisko rodzin o różnym statusie społeczno-materialnym, pracuje z rodzinami i doskonale rozumie ich potrzeby – wskazuje. Zaplanowano również ponad 80 warsztatów dla rodzin. W tym czasie dla dzieci zaplanowano zajęcia i zabawy.

Dziś o godz. 10.00 w grodziskiej Mediatece odbędzie się panel ekonomiczny z udziałem przedstawicieli świata polityki i nauki. Wśród zaproszonych gości są: Barbara Socha – wiceminister Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Piotr Uściński – wiceminister w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, prof. Gertruda Uścińska – prezes ZUS, Grzegorz Benedykciński – burmistrz Grodziska Mazowieckiego oraz prof. Marek Kośny z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Goście tego panelu zastanowią się wspólnie nad niezbędnymi zmianami w bieżącej polityce prorodzinnej, które wpłyną na poprawę jakości życia dużych rodzin i zagwarantują ich sprawiedliwe traktowanie w systemie podatkowym, mieszkaniowym, społecznym oraz prawnym.

Rodzina tworzy dobry klimat

Również dziś o godz. 15.00 odbędzie się panel ściśle związany z hasłem tegorocznego Zjazdu: „Rodzina tworzy dobry klimat”. Jego uczestnicy spróbują odpowiedzieć na fundamentalne pytania dotyczące ochrony środowiska, Ziemi, klimatu. Wszystko to w kontekście dużych rodzin, które – jak się okazuje w świetle najnowszych badań – są bardzo proekologiczne.

Po tym panelu kilka rodzin uczestniczących w Zjeździe uroczyście zasadzi drzewa w grodziskim parku. Będą one przyrodniczym pomnikiem upamiętniającym wszystkie dotychczasowe Zjazdy. Gdy rodzice będą debatować o sprawach społeczno-ekonomicznych czy rozwijać swoje relacje w trakcie warsztatów z komunikacji małżeńskiej – dzieci skorzystają z atrakcji i warsztatów: sportowych, wokalnych, artystycznych. Rodziny będą mogły także razem spędzić czas na terenie Grodziska Mazowieckiego, odkrywając m. in. Park Skarbków czy Stawy Walczewskiego.

Wieczorem w sobotę organizatorzy zapraszają na wielki koncert dla mieszkańców Grodziska i uczestników Zjazdu. Na scenie w Parku Skarbków zagra Grodziska Orkiestra Rozrywkowa oraz zespół Małe TGD.

Dzisiejszy Zjazd zwieńczy koncert o 19.00 w Parku Skarbków. Wystąpią: Grodziska Orkiestra Rozrywkowa oraz gwiazda wieczoru zespół Małe TGD.

Zakończenie zjazdu

W niedzielę będzie możliwość uczestnictwa we Mszy św. o 10.00 pod przewodnictwem biskupa Tadeusza Pikusa. Na zakończenie Zjazdu rodziny przejdą w uroczystym przemarszu w stronę Międzynarodowego Jarmarku Produktów Regionalnych.

Zaplanowano też spotkanie autorskie z Marią Szulikowską, autorką książki “Wiktoria Ulma. Opowieść o Miłości” – o brutalnie zamordowanej przez hitlerowców rodzinie Ulmów, która ukrywała w czasie II wojny światowej Żydów. Spotkanie z autorką poprowadzi Dorota Bojemska, Przewodnicząca Rady Rodziny przy Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.

Joanna Krupska, współzałożycielka ZDR 3+ oraz przewodnicząca jego rady, podsumowując dotychczasową działalność związku podkreśla, że poczynając od 2007 r. udało się niezmiernie dużo zrobić jeśli chodzi o zbudowanie rodzinnej polityki państwa polskiego. Z inicjatywy związku przedłużono m. in. urlopy macierzyńskie, ulgi podatkowe, Ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny, którą dziś posiada 4,5 miliona osób w Polsce. I wreszcie dodatek 500 plus na każde dziecko, którego związek był jednym z inicjatorów. Dodaje, że obecnie związek wysuwa liczne postulaty reformy systemy emerytalnego, który wciąż dyskryminuje matki, które wychowały dużo dzieci.

ZDR 3+ liczy obecnie ponad 10 tys. członków, skupionych w ponad stu kołach na terenie całej Polski.

KAI