Nie żyje Jolanta Wadowska-Król. Uchroniła przed śmiercią na ołowicę setki dzieci

W wieku 84 lat zmarła doktor Jolanta Wadowska-Król. W drugiej połowie lat 70-tych i początku lat 80-tych uchroniła przed śmiercią na ołowicę setki dzieci z Katowic i okolic.

Jolanta Wadowska-Król zauważyła objawy ołowicy u pacjentów mieszkających w sąsiedztwie ówczesnej Huty Metali Nieżelaznych “Szopienice”, gdzie pełniła funkcję lekarki rejonowej. Pierwszym sygnałem był przypadek chłopca cierpiącego na nawracającą anemię.

Doktor Wadowska-Król skierowała go do kliniki w Zabrzu, gdzie postawiono diagnozę ołowicy. Profesor Bożena Hager-Małecka, konsultantka wojewódzka ds. pediatrii w tamtym czasie, zasugerowała przeprowadzenie badań na większą skalę.

Działania Jolanty Wadowskiej-Król

W 1974 roku rozpoczęto badania, które objęły 5 tysięcy dzieci. Zgodnie z ówczesnymi, liberalnymi normami, około 1 tysiąc dzieci było chore. Toksyczne działanie ołowiu negatywnie wpływało na układ krwiotwórczy i nerwowy, mogło prowadzić do upośledzenia umysłowego. Wiele miejscowych dzieci uczęszczało do szkoły specjalnej.

Jolanta Wadowska-Król wspomina: “Kiedy zobaczyłam pierwsze wyniki, ogarnęło mnie przerażenie. Zrozumiałam wtedy, jak poważny problem mam przed sobą i że muszę działać szybko, aby zbadać dzieci. Po pewnym czasie prof. Hager-Małecka ostrzegła mnie, mówiąc, że możemy zostać zamknięci. To skłoniło mnie do przyspieszenia pracy, wpadłam w wir działania. Ludzie zgłaszali się wprost ze swoimi dziećmi, co świadczyło o tym, że wierzyli w pozytywny rezultat. Wszystkim mówiłam, aby nie robić zbytniego zamieszania wokół tej sprawy, ale zapewniałam ich, że będziemy leczyć ich dzieci” – opowiadała Jolanta Wadowska-Król dwa lata temu.

We wrześniu 2017 r. Jolanta Wadowska-Król otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Miasta Katowice. W 2018 r. została laureatką Nagrody im. Wojciecha Korfantego. W listopadzie tego samego roku w Katowicach przy ul. Gliwickiej odsłonięto poświęcony jej mural Andrzeja Wieteszki. W 2021 r. otrzymała tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego.

Doktor Jolanta Wadowska-Król od 2017 roku była Honorowym Obywatelem Katowic.

źródło: polskieradio24.pl