Fobia szkolna? Niezwykły przypadek medyczny u dziewczynki we Włoszech

13- latka z Wenecji od dwóch lat nie chodzi do szkoły, ponieważ codziennie budzi się z wysoką gorączką, sięgającą nawet 40 stopni. Lekarze zdiagnozowali u niej Fobię szkolną. Uczennica doświadczyła wcześniej nękania ze strony rówieśników. Przypadek opisał lokalny dziennik “Il Gazzettino”.

Ten rodzaj objawów jest według neuropsychiatrów z Padwy uznawany za odmianę lęku społecznego, która dotyka nastolatków. Lekarka przedstawiła swoją diagnozę lokalnemu oddziałowi służby zdrowia.

Uczennica była wyśmiewana i nękana przez kolegów. Pomimo zmiany szkoły, sytuacja nie uległa poprawie. Codziennie rano, w dni powszednie, budzi się z gorączką, która ustępuje podczas weekendu i powraca w poniedziałek.

“Moja córka posiada zaświadczenie lekarskie, potwierdzające jej chorobę” – powiedziała matka, cytowana przez gazetę. Dodała również, że córka ma prawo do pomocy ze strony pedagoga i nauczyciela.

Miejscowy oddział służby zdrowia poinformował, że opracował już szczegóły terapii, jednak rodzina nastolatki jeszcze ich nie zaaprobowała.

Leczenie fobii

Fobia jest rodzajem zaburzenia lękowego, charakteryzującego się nadmiernym, nieuzasadnionym lękiem przed określonym obiektem, sytuacją lub działalnością. Osoba cierpiąca na fobię doświadcza silnego poczucia niebezpieczeństwa lub paniki, które może prowadzić do unikania sytuacji związanych z obiektem fobii.

Fobie mogą dotyczyć różnych rzeczy, takich jak zwierzęta (na przykład lęk przed pająkami), miejsca (na przykład lęk przed lataniem), sytuacje społeczne (na przykład lęk przed wystąpieniami publicznymi) lub konkretnych przedmiotów (na przykład lęk przed igłami). Objawy fobii mogą być bardzo uciążliwe i wpływać na codzienne funkcjonowanie osoby.

W przypadku fobii istotne jest, że lęk jest nieproporcjonalny do rzeczywistego zagrożenia i trudny do opanowania. Osoby z fobią często podejmują wysiłki unikania sytuacji związanych z ich fobią, co może prowadzić do ograniczeń w życiu i utrudnienia normalnego funkcjonowania.

Leczenie fobii często obejmuje terapię poznawczo-behawioralną, która pomaga osobie z fobią w stopniowym narażaniu się na sytuacje, które wywołują lęk, w celu stopniowego przekształcenia reakcji lękowej. Czasami stosuje się również terapię farmakologiczną w celu złagodzenia objawów lękowych.

Czytaj także:

źródło: PAP, Twitter

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji