“Takie miejsca uczą nas pięknego człowieczeństwa”. Nowy Dom Samotnej Matki w Wielkopolsce

Biskup Damian Bryl z diecezji kaliskiej dokonał poświęcenia Domu Samotnej Matki, prowadzonego przez Caritas Diecezji Kaliskiej, w miejscowości Dobieszczyzna. Temu wydarzeniu towarzyszyło również świętowanie z okazji drugiej rocznicy powstania Środowiskowego Domu Samopomocy im. św. Szarbela, który sąsiaduje z nowo otwartym domem dla kobiet z dziećmi.

Dyrektor Caritas Diecezji Kaliskiej podkreśla, że Dom Samotnej Matki został przygotowany już wcześniej, ale wojna na Ukrainie spowodowała, że przebywały w nim matki z dziećmi z Ukrainy.

W domu przygotowano pokoje dla 13 matek z dziećmi. – Cieszymy się, że wspólnie udało się stworzyć dom, w którym matki z dziećmi są bezpieczne, ale także kobiety w ciąży mogą w komfortowych warunkach oczekiwać na narodziny swojego dziecka – powiedział ks. kan. Piotr Kowalek.

Z Domem Samotnej Matki sąsiaduje utworzony dwa lata temu Środowiskowy Dom Samopomocy im. św. Szarbela także prowadzony przez Caritas Diecezji Kaliskiej, który powstał ze środków przekazanych przez Wojewodę Wielkopolskiego oraz Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przy wsparciu Urzędu Miasta i Gminy Żerków, Starostwa Powiatowego w Jarocinie, Diecezji Kaliskiej, Caritas Diecezji Kaliskiej.

Kierownikiem ŚDS, który zapewnia 30 miejsc dla osób z niepełnosprawnościami jest Beata Fiszer.

W swoim słowie biskup kaliski podziękował osobom i instytucjom, które zaangażowały się w utworzenie tych domów. – Celem ośrodków jest pomoc osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji i potrzebują wsparcia. Takie miejsca uczą nas pięknego człowieczeństwa, bo każdy człowiek jest dla nas ważny, także ten, który przeżywa trudne doświadczenia – powiedział bp Damian Bryl.

Czytaj także:

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji