Tydzień dla Życia w Niemczech. Kościół protestancki wycofuje się z udziału

Kościół protestancki w Niemczech (EKD) wycofuje się z ogólnokrajowego ekumenicznego „Tygodnia dla życia” donosi Benjamin Lassiwe na łamach „Weser Kurier”. Decyzja w tej sprawie została podjęta na posiedzeniu Rady EKD w zeszłym tygodniu w Berlinie – twierdzi dziennikarz.

Tydzień Akcji na rzecz Ochrony Życia został ustanowiony w 1991 roku przez Niemiecką Konferencję Biskupów (DBK) oraz Komitet Centralny Katolików Niemieckich (ZdK), do których w 1994 roku dołączył EKD. Tegoroczny temat brzmiał: „Pokolenie Z: pandemia, klimat, wojna – jak żyć w oczekiwaniu na kolejne kryzysy?”.

Kościół protestancki a życie

Matthias Kopp, rzecznik prasowy Niemieckiej Konferencji Biskupów, odpowiedział oświadczeniem przesłanym do „Weser Kurier”. Niemiecka Konferencja Biskupów wyraziła w nim ubolewanie, że Rada EKD postanowiła wycofać się z ekumenicznego Tygodnia dla Życia. „Jesteśmy zasmuceni, że jedna z najstarszych inicjatyw ekumenicznych w Niemczech, która od prawie 30 lat wnosi istotny wkład w podnoszenie świadomości na temat wartości i godności ludzkiego życia, nie jest już istotna dla EKD. Są to kwestie aktualne – od zapobiegania samobójstwom, przez kwestię demencji, po godne umieranie w starszym wieku.

Nie możemy zrozumieć, dlaczego EKD opuszcza ten wspólny projekt, w którym jako Kościoły działaliśmy publicznie jednym głosem. W związku z tym życzylibyśmy sobie przede wszystkim wspólnej oceny zakończonego właśnie Tygodnia dla Życia. W ostatnich latach możliwości znacznie się zmieniły i należało ponownie rozważyć integrację poziomu regionalnego z Tygodniem dla Życia, aby umożliwić, żeby tematy o dużym znaczeniu społecznym również znalazły szeroki oddźwięk. Konferencja Episkopatu Niemiec omówi kontynuację Tygodnia dla Życia na swoim następnym zebraniu plenarnym” – stwierdził rzecznik niemieckiego episkopatu, dodając, że istnieje niebezpieczeństwo zatracenia jego ekumenicznego charakteru.

Czytaj także:

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji