Ciało starszej kobiety leżało w mieszkaniu 5 lat. O samotności słów kilka

Odkrycie z ostatnich dni może wydawać się nierealne. Robotnicy odkryli w jednym z mieszkań w Legionowie ciało starszej kobiety. Okazało się, że leży ono tam już od około pięciu lat. Gdyby nie awaria rury, dalej nikt by nawet o tym nie wiedział.

Śledczy nie są w stanie ustalić nawet tożsamości denatki. Co prawda w mieszkaniu znaleziono dokumenty, jednak z uwagi na rozkład zwłok nie można dokonać identyfikacji. Według wstępnych ustaleń jest to ok. 80-letnia kobieta. Prokuratura poszukuje teraz jej rodziny, aby móc przeprowadzić badania DNA. W innym przypadku kobieta zostanie pochowana jako NN, a koszt pogrzebu pokryje opieka społeczna.

Samotność, anonimowość

Najczęstszą reakcją na tę wiadomość były pytania o sąsiadów czy rodzinę. Ciężko jest bowiem uwierzyć w to, że przez pięć lat nikt nie zauważył zniknięcia sąsiadki czy członka rodziny. Data pięciu lat została oszacowana m.in. po terminie ważności produktów, które były w mieszkaniu.

Okazuje się jednak, że to możliwe. Kobieta nie miała nikogo bliskiego, a anonimowość która jest częścią dzisiejszych czasów, spowodowała, że nikt nie interesował się losem sąsiadki.

Emerytura kobiety wpływała regularnie na konto, skąd dzięki stałemu zleceniu opłacane były wszystkie rachunki. Jeżeli więc pieniądze się zgadzały, to i nie było powodów do niepokoju.

Niestety takie okoliczności są znakiem naszych czasów. Samotność, którą wspomaga anonimowość charakterystyczna dla miast jest problemem, który będzie ciągle narastał. Zdecydowanie spotęgowała go pandemia koronawirusa i przymusowa izolacja. Konsekwencje tych wydarzeń będziemy obserwować jeszcze długo.

Plaga samotności

Kilka tygodni temu Stowarzyszenie mali bracia Ubogich opublikowało raport dotyczący “Samotności wśród osób 80 plus”. Zgodnie z wynikami tego raportu, 26 proc. spośród 400 tys. Polaków i Polek w wieku 80 lat i więcej odczuwa samotność, a ponad 12 proc. z nich nie wychodzi w ogóle z domu.

Jednak samotność nie ogranicza się tylko do tej grupy wiekowej. Raport “Poczucie samotności wśród dorosłych Polaków”, przygotowany przez Instytut Pokolenia w 2022 roku, wykazał, że aż 55 proc. mężczyzn poniżej 24 roku życia i 41 proc. mieszkańców największych miast w Polsce doświadcza głębokiego poczucia samotności.

Dane te oznaczają, że problem ten nie dotyczy już tylko starszych osób, których bliscy po prostu odeszli z tego świata, ale również młodych. Nie pomaga w tej sytuacji internet, który często zastępuje realny świat. Choć na początku wszystko może się nawet podobać, to z czasem przychodzi płacić rachunek, który wielu przerasta.

Na łamach Afirmacji rozmawiamy często z ekspertami, którzy pokazują kulisy takich sytuacji i skalę problemu.

Być może tragiczne odkrycie z Legionowa spowoduje refleksję. Potrzebna jest ona, aby uczciwie ocenić swoje położenie, ale także rozejrzeć się wokół i być może pomóc komuś samotnemu seniorowi albo zagubionemu młodemu człowiekowi.

Damian Zakrzewski

Czytaj także:

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji