“Zbrodnia wołyńska to było ludobójstwo”. Zobacz całe wystąpienie premiera Morawieckiego

Szef polskiego rządu podkreślił również, że pełne pojednanie polsko-ukraińskie nie będzie możliwe bez odszukania wszystkich szczątków ofiar.

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki wziął dzisiaj udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Premier uczestniczył m.in. w złożeniu kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza, przed pomnikiem Ofiar Ludobójstwa oraz przed pomnikiem 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK. Przy tej okazji wygłosił również krótkie wystąpienie.

“Musimy zawsze nie tylko dbać o świadków tamtych strasznych lat, ale także dbać o pamięć i o prawdę. Państwo polskie jest zobowiązane wobec tych, którzy żyją dzisiaj; tych, którzy przyjdą po nas, ale także tych, którzy odeszli. Tym, którzy odeszli, winni jesteśmy przynajmniej właśnie pamięć, prawdę, odszukanie ich doczesnych szczątków i pochówek” – podkreślił premier.

“Byłem na Wołyniu cztery dni temu. (…) Widziałem parowy, w których ukrywali się Polacy. W których ukrywały się kobiety, dzieci, starcy przed oczyma ukraińskich zabójców. W tamtych miejscach, gdzie kiedyś kwitło życie, dziś mamy tylko szare popioły, szare zgliszcza. I dlatego nasze zobowiązanie musi być tym mocniejsze (…). To nie może tak być, aby zniknął człowiek, zniknęło całe społeczeństwo, cała społeczność, bez śladu, bez pamięci” – dodał szef rządu.

“Dlatego zwracam się dzisiaj do naszych ukraińskich sąsiadów, do naszych sojuszników, którzy dzisiaj doświadczają wojny. (…) Dziś na pewno rozumieją lepiej, jak ważne dla nas jest to, aby odszukać każde miejsce, odszukać wszystkie szczątki, po chrześcijańsku je pogrzebać, postawić krzyż, zapalić znicz, pomodlić się. My, Polacy, nigdy nie spoczniemy, dopóki ostatnie szczątki nie zostaną odnalezione. (…) Nie będzie pojednania polsko-ukraińskiego do końca bez odszukania wszystkich szczątków, bez uczczenia ich do końca” – zaakcentował Morawiecki.

“Wraz z rodzinami wołyńskimi wołamy o pamięć, wołamy o uczczenie, wołamy o zgodę na poszukiwanie i odnalezienie, na ekshumację wszystkich naszych przodków, wszystkich przodków z Wołynia i tamtych ziem. (…) Czcząc pamięć wszystkich, którzy zginęli, którzy zostali zamordowani w tamtych latach, musimy budować przyszłość na fundamencie prawdy, na fundamencie pamięci i jednocześnie składamy hołd wszystkim ofiarom tamtego okrutnego ludobójstwa” – zaapelował premier.

CZYTAJ TAKŻE: Budujmy na prawdzie!

Zobacz całe przemówienie premiera Morawieckiego:

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji