“Senior maluszka tuli”. Starsi wolontariusze zaopiekują się noworodkami

Rusza kolejna edycja wyjątkowej akcji społecznej. Seniorzy ruszą z pomocą tym najmłodszym. W ramach akcji “Senior maluszka tuli” noworodki, których rodzice nie mogą być ciągle przy nich obecni, znajdą towarzystwo seniorów.

Projekt jest odpowiedzią na realne potrzeby. Autorzy przedsięwzięcia przypomnieli, że rodzice noworodków często nie mają możliwości pozostawania z nimi w szpitalu. Czasami zdarza się, że najmłodsze dziecko jest wcześniakiem, a rodzice muszą opiekować się innymi rodzeństwem. Innym razem matki wymagają opieki po porodzie, lub cała rodzina nowo narodzonego malucha mieszka poza Poznaniem.

Negatywne konsekwencje samotności

W takich sytuacjach nieuniknione są momenty, w których dziecko jest pozostawione samo. Niestety, prowadzi to do wzrostu stresu i poziomu lęku, osłabienia układu odpornościowego oraz potencjalnych długoterminowych konsekwencji, które mogą negatywnie wpływać na rozwój psychiczny noworodka – podkreślili autorzy tego przedsięwzięcia.

Seniorzy, którzy chcą wziąć udział w programie wolontariatu, muszą najpierw przejść odpowiednie szkolenie. Dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania, Magdalena Pietrusik-Adamska, poinformowała, że przed rozpoczęciem wolontariatu seniorzy będą musieli przejść nie tylko badania lekarskie, ale także odbyć praktykę pod nadzorem pielęgniarek lub położnych na Oddziale Noworodkowym w Szpitalu Miejskim im. Franciszka Raszei. Będą również mieć możliwość indywidualnych rozmów ze specjalistami.

Opieka nad dziećmi

To nie pierwsza edycja akcji. Po raz pierwszy opiekę nad noworodkami w ramach poznańskiego projektu “Senior maluszka tuli” wolontariusze sprawowali w 2019 roku. Osoby chętne do udziału w projekcie musiały wówczas przejść pełny cykl szkoleń, w tym zapoznać się z topografią szpitala oraz organizacją pracy na oddziale, ukończyć kursy BHP.

Wykwalifikowane położne instruowały ich na temat bezpiecznej opieki nad tak małymi dziećmi, w tym karmienia i przytulania. Wolontariusze zdobyli również wiedzę na temat zasad higieny związanych z przebywaniem na oddziale noworodkowym, poznali psychologiczne aspekty pracy oraz mieli okazję zapoznać się z istotnym sprzętem i akcesoriami podczas praktyk.

Realizacja tego przedsięwzięcia jest wynikiem współpracy Miasta Poznania, Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei oraz realizatora zadania “Pelikan” – Towarzystwa Wspierania Chorych i Potrzebujących im. dra Kazimierza Hołogi.

źródło: TVP3 Poznań

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji