Przybywa żłobków w Polsce. Program Maluch+ zmienia formułę

Program Maluch+ ma zadbać o dostępność żłobków, na których brak często narzekają Polacy. Rządzący chwalą się, że od początku jego rządów ta liczba potroiła się. W ostatni weekend dane te przypomniał m.in. premier Morawiecki. Od lipca program działa w nowej – stałej formule.

6 lipca 2023 roku Resort Rodziny i Polityki Społecznej ogłosił nowy nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu Maluch Plus 2022-2029, który będzie trwał w sposób ciągły. Z pozostałej puli 5 miliardów złotych przeznaczonej na tworzenie i funkcjonowanie nowych miejsc opieki żłobkowej, pozostaje ponad miliard dwieście milionów złotych.

Dostępność do żłobków

Marlena Maląg w rozmowie z Polską Agencją Prasową wskazała, że celem programu jest eliminowanie braków w dostępie do miejsc opieki żłobkowej na mapie kraju. Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej podkreśliła, że w ciągu ostatnich ośmiu lat liczba miejsc opieki żłobkowej została potrojona – wzrosła z 80 tysięcy do 240 tysięcy. Teraz postawiono ambitny cel stworzenia kolejnych 102 tysięcy miejsc.

Minister Maląg zaznaczyła, że największe zapotrzebowanie na nowe miejsca opieki żłobkowej jest w małych miejscowościach, a celem jest zapewnienie równomiernego rozwoju całego kraju. Dodała również, że polityka prorodzinna musi być kompleksowa, a rodzicom należy dać możliwość wyboru i powrotu do pracy. W tym kontekście, wprowadzone zmiany do Kodeksu pracy, umożliwiające łączenie pracy zawodowej z życiem rodzinnym, są istotne.

Zmiany w programie

Na pytanie dotyczące zmian w aktualnej edycji programu, widzianych z perspektywy wnioskodawców, minister podkreśliła uproszczenie procedury aplikacyjnej. Nabór wniosków potrwa do 31 grudnia 2025 roku lub do osiągnięcia określonych wskaźników w programie, albo do wyczerpania środków. Wnioski będą przyjmowane w ramach kolejnych tur.

Minister Maląg wyjaśniła, że wnioski należy składać drogą elektroniczną. Wnioskodawca nie musi posiadać gotowej dokumentacji, lecz zgłasza chęć utworzenia takiej placówki na swoim terenie. Następnie przeprowadzane jest sprawdzenie poziomu zapełnienia miejsc żłobkowych na danym obszarze, po czym wojewoda podejmuje decyzję dotyczącą przyznania określonej kwoty na określoną liczbę miejsc. Po okresie przygotowawczym podmiot ma trzy lata na realizację inwestycji.

W rozmowie z Polską Agencją Prasową minister dodała, że program cieszy się dużym zainteresowaniem.

źródło: wnp.pl, PAP