“Nie ma zgody na fałszowanie historii!” Lokomotywa z wizerunkami Ulmów na trasie do Berlina

W czwartek, 13 lipca, na Dworcu Centralnym w Warszawie zaprezentowano lokomotywę przyozdobioną grafikami przedstawiającymi Rodzinę Ulmów. Lokomotywa do 4 września prowadzić będzie składy Intercity na trasie Przemyśl-Berlin. Jej prezentacji towarzyszyło otwarcie przygotowanej przez IPN wystawy „Samarytanie z Markowej”, która do 24 lipca br. prezentowana jest w Hali Głównej Dworca.

“Napisy na tej lokomotywie i wystawa na Dworcu Centralnym będą przypominać tysiącom osób historię rodziny Ulmów, z której wszyscy Polacy mogą być w sposób szczególny dumni” – powiedział w trakcie uroczystości sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP min. Wojciech Kolarski.

„Naszym obowiązkiem jest opowiadać historię polskich bohaterów i przypominać o najpiękniejszych ludziach w naszej historii – rodzinie Ulmów. Otworzyli swoje drzwi i serca przed żydowską rodziną. Naszym obowiązkiem jest mówić światu prawdę, a prawda jest taka, że za zbrodnie II wojny światowej odpowiadają Niemcy, a Polacy i Żydzi byli nie tylko ofiarami, ale także bohaterami” – wskazał z kolei sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Maciej Małecki.

„Ci, którzy źle życzą Polsce, chcieliby, żeby słowo «Niemcy» zostało zamienione na enigmatyczne słowo «naziści», żeby nie było jasnego wskazania sprawców, żeby rozmyć odpowiedzialność za II wojnę światową, za zbrodnie, zniszczenie naszego kraju i wymordowanie milionów naszych obywateli. Nie zgadzamy się na to i dziś rozpoczynamy kolejną akcję” – podkreślił Małecki.

„Ta lokomotywa dziś ruszy w trasę z Warszawy do Berlina, a później na trasie Przemyśl-Berlin. Napisy w języku polskim i angielskim („Ulmowie Nie ma większej miłości”, „Zamordowani przez Niemców za ratowanie Żydów podczas II Wojny Światowej” oraz „Beatyfikacja rodziny Ulmów 10.09.2023” – przyp. red.) będą opowiadać o bohaterskiej rodzinie Ulmów. Chcę podkreślić: nie ma naszej zgody na fałszowanie historii! Nie ma zgody na obciążanie Polaków winami Niemców” – dodał.

„Dzisiejsze wydarzenie nagłaśnia historię rodziny Ulmów nie tylko w Polsce, ale także w Niemczech. Ta lokomotywa jest także zaproszeniem wszystkich zainteresowanych beatyfikacją do Markowej na uroczystości. Wiemy, że w Niemczech powszechna jest wiedza o Holokauście, natomiast jest ona niewielka, jeśli chodzi o zbrodnie dokonane na Polakach, którzy pomagali Żydom. Często sprawców określa się tam enigmatycznym słowem «naziści», a to rozmywa odpowiedzialność za popełnione zbrodnie” – powiedział w rozmowie z PAP zastępca prezesa IPN dr Mateusz Szpytma.

CZYTAJ TAKŻE: Spokojne życie morderców Ulmów. Już dziś premiera filmu o ich dalszych losach

Zobacz wystawę “Samarytanie z Markowej”

Prezentacji lokomotywy towarzyszyło otwarcie przygotowanej przez IPN wystawy „Samarytanie z Markowej” w hali głównej Dworca Centralnego w Warszawie. Ekspozycja składa się z dwudziestu plansz, prezentujących między innymi dokumenty i zdjęcia ilustrujące historię rodziny Ulmów oraz życie polskiej i żydowskiej społeczności Markowej. Przedstawione zostały także realia okupacji niemieckiej w Polsce, podczas której każdemu, kto pomagał Żydom, groziła kara śmierci. Wystawę zamykają dokumenty z procesu beatyfikacyjnego rodziny Ulmów oraz dyplom przyznający Wiktorii i Józefowi tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Po raz pierwszy wystawę zaprezentowano 24 marca 2010 r. w Warszawie, a następnie w polskich miastach i wielu miejscach za granicą. W marcu 2016 r. w związku z otwarciem Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej wystawa została rozbudowana. Jest ona wspólnym projektem Oddziału IPN w Krakowie oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. Autorem jest dr Mateusz Szpytma, były szef Muzeum im. Rodziny Ulmów, a obecnie zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

Wystawę w holu głównym Dworca Centralnego będzie można oglądać do 24 lipca. Na trasie Przemyśl-Berlin na dworcach dodatkowo rozwieszane bądź wyświetlane są grafiki informujące o bohaterstwie rodziny Ulmów. Ulmowie – małżonkowie wraz z siedmiorgiem dzieci, w tym jednym nienarodzonym – zamordowani zostali przez Niemców w 1944 r. za to, że udzielili w swym domu w Markowej schronienia żydowskiej rodzinie. Beatyfikacja rodziny odbędzie się 10 września 2023 roku w Markowej.

Źródło: PAP, KAI