Ameba przyczyną śmierci dwulatka. Służby ostrzegają rodziców

Dwuletni Woodrow Bundy zmarł z powodu infekcji Naegleria fowleri, znanego również jako “ameba zjadająca mózg”. Wszystko spowodowała kąpiel w gorącym źródle.

Chłopiec pochodzący z hrabstwa Lincoln, leżącego na północ od Las Vegas, prawdopodobnie zaraził się pierwotniakiem w Ash Springs, naturalnym gorącym źródle. “Choroba rozwinęła się bardzo szybko. Objawy były podobne do grypy, miał gorączkę – jak przy innych chorobach, na które może zachorować mały chłopiec” – powiedziała ciotka dwulatka, Bailey Logue, cytowana przez stację KVVU.

“Woodrow walczył przez siedem dni. Jest moim bohaterem, a zawsze będę wdzięczna Bogu za to, że dał mi najwspanialszego chłopca na ziemi. Jestem wdzięczna, bo wiem, że pewnego dnia spotkam go w niebie” – napisała na Facebooku jego matka, Briana Bundy.

Śmierć dziecka

Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) potwierdziły, że to właśnie Naegleria fowleri była przyczyną śmierci dziecka – poinformował Wydział Zdrowia Publicznego i Behawioralnego stanu Nevada.

Naegleria fowleri to mikroskopijna jednokomórkowa ameba, która naturalnie występuje w środowisku i może powodować bardzo poważną, rzadką infekcję mózgu, zwana pierwotnym pełzakowym zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych (PAM). Zarażenie się nią prawie zawsze kończy się śmiercią. Ameba żyje w glebie i ciepłej słodkiej wodzie, takiej jak jeziora, rzeki i gorące źródła. Zaraża ludzi, dostając się do organizmu przez nos i docierając do mózgu.

Ważne jest zrozumienie, że Naegleria fowleri nie przenosi się z człowieka na człowieka. Objawy zaczynają się od silnego bólu głowy, gorączki, nudności i wymiotów. Kolejne symptomy to sztywność karku, drgawki i śpiączka, które mogą prowadzić do śmierci. Ponieważ pierwotniak występuje naturalnie w środowisku, niemożliwe jest jego wyeliminowanie ze słodkich zbiorników wodnych.

Choć ryzyko zarażenia jest niskie, osoby korzystające z kąpieli w ciepłej słodkiej wodzie powinny zawsze zdawać sobie sprawę z tego zagrożenia. Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) apelują o unikanie skakania i nurkowania w ciepłej słodkiej wodzie, zakładanie zatyczki nosowej podczas nurkowania, utrzymywanie głowy nad wodą i unikanie zanurzania jej w gorących źródłach.

źródło: radiozet.pl, nbcnews.com

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji