W Białymstoku powstanie Bank Mleka Kobiecego

Rzecznik białostockiego szpitala, Katarzyna Malinowska-Olczyk, ogłosiła we wtorek, że Uniwersytecki Szpital Kliniczny (USK) w Białymstoku otrzymał ponad 1 mln zł od Ministerstwa Zdrowia na uruchomienie Banku Mleka Kobiecego. Obecnie w Polsce działa 16 takich banków, jednak województwo podlaskie nie miało dotąd takiej placówki.

Utworzenie Banku Mleka Kobiecego w USK umożliwi szpitalowi zaoferowanie kompleksowej opieki kobietom. USK jest jedynym szpitalem w regionie, który realizuje program KOC (Koordynowanej Opieki nad Ciężarną), oferując wsparcie w ciąży, zajęcia szkoły rodzenia oraz poród. Szpital dysponuje również nowoczesną Kliniką Neonatologii (III stopień referencyjności).

Bank Mleka Kobiecego

Profesor Jan Kochanowicz, dyrektor USK w Białymstoku, wyjaśnia, że szpital ma odpowiednie lokalizacje i personel, aby uruchomić bank mleka. Planowane jest zakupienie odpowiednich urządzeń do badania i przechowywania mleka. Planowany termin uruchomienia Banku Mleka to początek 2024 roku.

Do banku mleka trafia mleko od matek, które mają nadwyżkę naturalnego pokarmu. Warunkiem oddania mleka jest dobra kondycja zdrowotna matki, brak zażywania leków i stabilna laktacja. Przed podaniem mleka innemu dziecku, przeprowadzane są różne badania, aby upewnić się, że nie naraża ono na choroby.

Dr Barbara Bebko, Pielęgniarka Naczelna z wieloletnim doświadczeniem w opiece nad karmiącymi matkami, podkreśla, że karmienie wcześniaków mlekiem kobiecym ma znaczący wpływ na ich zdrowie.

Zalety karmienia mlekiem matki

Specjaliści z WHO i Amerykańskiej Akademii Pediatrii, którzy są cytowani przez szpital, zwracają uwagę na zalety karmienia mlekiem matki, uznając, że jest to najlepiej dostosowane pożywienie dla rozwijającego się dziecka. Noworodki i niemowlęta powinny być karmione mlekiem matki przez pierwsze pół roku życia, aby się prawidłowo rozwijać. W przypadkach, gdy matka nie może karmić, dzieci otrzymują mieszanki sztuczne do czasu pozyskania pokarmu matki.

W konkursie Ministerstwa Zdrowia na rozszerzenie sieci banków mleka kobiecego o województwa, w których banki mleka jeszcze nie istnieją (województwa podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie), wpłynęła tylko jedna oferta od Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, która spełniła wymogi konkursowe i otrzymała wsparcie ministerstwa.

Czytaj także:

źródło: eska.pl, PAP