Kino NIE-letnie: Sztuka i czarna dziura, w której znikają miliony

Firmy-przykrywki zarejestrowane w rajach podatkowych na fikcyjne dane, 21 mln dolarów zarobionych w 24 godziny na różnicy cen i największy sejf na świecie, znajdujący się w Szwajcarii – dziś śledzimy dla Państwa ciemne strony rynku sztuki.

To marszandzi, którzy królują na targach sztuki współczesnej, kreują gusta i narzucają mody i wybory, „rozprowadzane” potem przez galerie i placówki muzealne. Stąd te trendy wędrują dalej, przez media i celebrytów, aż nasiąknie nimi cała kultura. Jeśli chcemy szukać dziś źródeł fatalnego stanu kultury i sztuki europejskiej, dekonstrukcji estetyki i wartości, chęci szokowania – trzeba zajrzeć za tę kurtynę.

Tajemnice Geneva Freeport (szwajcarskiego magazynu, a w zasadzie “bunkra” służącego przechowywaniu dzieł sztuki) odsłania nam Eve Bouvier, właściciel 50 kont bankowych, prywatnego odrzutowca i handlarz dziełami sztuki, który wynajmuje tu, w „Porcie Wolności”, aż 20 tys. m2. W tle – rosyjski miliarder i międzynarodowe śledztwo, które usiłuje pokonać bariery eksterytorialności. Na rozmowę o filmie „The Black Box of the Art Business” („Czarna skrzynka biznesu sztuki”) namówiłam redaktora naczelnego portalu Afirmacja, Pawła Nowackiego, który jest jednocześnie historykiem sztuki.

Rozmawiamy o filmie w reżyserii Henriego Pascala pt. “The Black Box of the Art Business” (2018) (LINK)

***

Kino NIE-letnie to przegląd wartościowych, a nawet przełomowych filmów dokumentalnych z całego świata, które nie pozostawią Cię obojętnym! Do takich filmów trudno dotrzeć, często nawet nie wiemy, że istnieją. Ja zbierałam je przez kilka lat. Pogrążeni w mainstreamie i informacyjnym chaosie, jak odtrutki łakniemy twardych faktów, piękna i niecynicznych komentarzy. Zanim zaprosimy Cię na główne, kinowe danie, w luźnej i bezpośredniej konwencji z zaproszonymi do studia gośćmi rozmawiamy o prawdzie i ideologiach, rodzinie, miłości, chrześcijaństwie, szlachetności i przestępstwach. Demitologizujemy rewolucję seksualną, odkrywamy prawdę o płci i seksualności, w chrześcijańskim duchu podajemy pomocną dłoń, szukamy pożytecznej afirmacji i akceptacji! Na szermierkę faktów i iluzji zaprasza Agnieszka Marianowicz-Szczygieł wraz z gośćmi.