Koniec z reklamami alkoholu? Ważny apel KEP

Biskup Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych zaapelował o całkowity zakaz reklamowania alkoholu.

Biskup Bronakowski zdecydowanie zaapelował do władz państwowych i samorządowych o natychmiastowe podjęcie działań mających na celu ograniczenie wysokiego spożycia alkoholu w naszym kraju. W swoim przesłaniu podkreślił, że kluczowym elementem w osiągnięciu tego celu jest wprowadzenie całkowitego zakazu reklamy alkoholu oraz utrudnienie jego fizycznego i ekonomicznego dostępu.

– Gdy alkohol jest obecny, są zaburzone relacje międzyludzkie. Alkohol powoduje, że życie staje się trudne. Kościół przede wszystkim poleca życie naznaczone wolnością. W miesiącu sierpień mówimy więcej o trzeźwości, to mówimy tak naprawdę o wolności człowieka. Kościół promuje cnotę trzeźwości, bo ona właśnie oznacza tę wolność – mówił, cytowany przez portal o2.pl ks. Zbigniew Guzy, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych diecezji tarnowskiej w rozmowie z Radiem RDN.

Reklama w Polsce

W ostatnim czasie problem dotyczący powszechności i reklamy alkoholu był kilkukrotnie poruszany. Jak poinformował we maju “Super Express”, Janusz Palikot i Jakub Wojewódzki, a także ich wspólnik Tomasz Czechowski skazani zostali za reklamowanie wytwarzanych przez ich firmę produktów alkoholowych w internecie. Mężczyźni zapłacić muszą odpowiednio: Palikot 80, a Wojewódzki i Czechowski po 70 tys. PLN, a także pokryć odpowiednio 9 i po 8 tys. PLN kosztów sądowych. Od wyroku chce się odwołać prokuratura, żądając grzywny w wysokości zbliżonej do maksymalnego wymiaru kary, czyli 500 tys. PLN.

Warszawska prokuratura wszczęła postępowanie przeciw skazanym mężczyznom po doniesieniu aktywisty społecznego, Jana Śpiewaka. “Oni byli pierwsi, dlatego też ich sobie wybrałem jako cel. W bezwstydny sposób założyli cały biznes alkoholowy w oparciu o nielegalne reklamy alkoholu w internecie” – wyjaśniał Śpiewak w niedawnej rozmowie z Afirmacją. Całość rozmowy do obejrzenia poniżej.

CZYTAJ TAKŻE: Koniec reklamy alkoholu w mediach? Ważne wnioski po dyskusji w Sejmie

źródło: Afirmacja.info, o2.pl