Papież na ŚDM: dokąd płyniesz, Europo, z pustymi kołyskami?

W swoim inauguracyjnym wystąpieniu podczas obecności na Światowych Dniach Młodzieży w Portugalii Ojciec Święty Franciszek podkreślił istotę ochrony życia nienarodzonych dzieci oraz budowania pokoju. Wyraził głęboką nadzieję, że to wyjątkowe zgromadzenie młodych ludzi w Lizbonie stanowi inspirację do wcielania tych wartości w życie.

W swoim mowie Ojciec Święty skoncentrował się na potrzebie szacunku i ochrony życia dzieci, które jeszcze się nie narodziły, podkreślając ich niezaprzeczalne prawo do istnienia i troski o nie. Jego przesłanie było zdecydowane i klarowne, zachęcając do spojrzenia na tę kwestię z wrażliwością i odpowiedzialnością.

Papież Franciszek powiedział, że w rozwiniętym świecie priorytetem jest ochrona życia ludzkiego. Wymienił nienarodzone dzieci. Zapytał: – Dokąd płyniesz Europo i Zachodzie, odrzucając starszych, z murami z drutu kolczastego, rzeziami na morzu i pustyni oraz pustymi kołyskami? – dodawał.

Powiedział, że Europa powinna zająć się ochroną środowiska, budowaniem przyszłości i braterstwa.

Ponadto, papież wskazał na ważność promowania pokoju jako fundamentu dla stabilnego i harmonijnego współistnienia ludzi na świecie. – Chciałoby się zapytać, dokąd płyniesz, Europo, jeśli nie oferujesz światu dróg pokoju, sposobów, by położyć kres wojnie na Ukrainie i wielu konfliktom, które krwią plamią świat? – pytał Ojciec Święty.

W Portugalii papież Franciszek spędzi w sumie pięć dni, a jego podróż zakończy się w niedzielę, 6 sierpnia, kiedy pożegna młodych uczestników i oznajmi miejsce kolejnych Światowych Dni Młodzieży.

Ta podróż jest 42. zagraniczną pielgrzymką papieża Franciszka i drugą wizytą w Portugalii. Poprzednio odwiedził ten kraj w 2017 roku z okazji setnej rocznicy objawień fatimskich.

Czytaj także:

źródło: polskieradio24.pl

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji