Ukraińscy filharmonicy znów chwycą za serca. Zostały ostatnie bilety!

Ukraina kontynuuje swoją nieustraszona walkę, broniąc całego wolnego świata, jednak potrzebuje naszego wsparcia bardziej niż kiedykolwiek. Tego lata z dumą ponownie dołączę do dzielnych muzyków Ukrainian Freedom Orchestra, chcąc razem z nimi bronić dziedzictwa kulturalnego Ukrainy. Nie spoczniemy, dopóki wojna się nie zakończy” – mówi Keri-Lynn Wilson, pomysłodawczyni utworzenia Ukrainian Freedom Orchestra. Zespół rusza w drugą trasę koncertową, znów rozpoczynając od Warszawy!

Keri-Lynn Wilson to uznana dyrygentka – Kanadyjka ukraińskiego pochodzenia. Rok temu, wiedząc o muzykach-uchodźcach napływających do Polski, miała marzenie, by zebrać ich w jeden zespół i ruszyć w światową trasę koncertową.

Jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych na świecie

W niełatwym przedsięwzięciu wsparł ją mąż – Peter Gelb, szef Metropolitan Opera w Nowym Jorku. „Polacy okazali Ukraińcom wielkie serce. Przyjęli cztery miliony osób bez zadawania pytań. Niesłychane! To duże poświęcenia, ale w tej potwornej sytuacji konieczne. Mój mąż skontaktował się ze swoim kolegą po fachu i przyjacielem Waldemarem Dąbrowskim, dyrektorem Teatru Wielkiego – Opery Narodowej z pytaniem o chęć współpracy przy ambitnym projekcie stworzenia orkiestry złożonej z uchodźców. Odpowiedź była natychmiastowa i twierdząca” – powiedziała Keri-Lynn Wilson w wywiadzie dla TW-ON.

Nie obyło się bez pomocy polskiego resortu kultury. Ubiegłoroczna trasa koncertowa, która rozpoczęła się w polskim TW-ON, a kończyła w nowojorskim MET, była jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych na świecie. Zwróciła oczy świata na wojnę i na dziedzictwo kulturalne Ukrainy.

Wcześniej Keri-Lynn Wilson dyrygowała takimi zespołami jak Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks, NDR Hanover Orchestra, Bruckner Linz Orchestra i NHK Symphony. Współpracowała z najważniejszymi scenami operowymi świata, m.in. Royal Opera, Metropolitan Opera, Bayerische Staatsoper, Opera de Paris czy Wiener Staatsoper. W 2020 roku otrzymała nominację do nagrody dla dyrygenta roku „Opus Klassik” za nagranie Sigismondo Gioacchino Rossiniego z zespołem Bayerische Rundfunk.

CZYTAJ TAKŻE: Walka, opera i międzypokoleniowa pasja. Opowieść o rodzinie Kaczmarków | ale RODZINA!

Ukraińscy muzycy-uchodźcy

W skład 74-osobowej orkiestry wchodzą muzycy mieszkający na Ukrainie, a także artyści, którzy opuścili ojczyznę jako uchodźcy oraz ukraińscy instrumentaliści będący członkami orkiestr europejskich. Jako solista podczas drugiej trasy koncertowej wystąpi skrzypek Valeriy Sokolov. Muzycy orkiestry na co dzień związani są m.in. z Kijowską Operą Narodową, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Ukrainy, Orkiestrą Filharmonii Lwowskiej i Operą w Charkowie, a także z takimi zagranicznymi zespołami jak: Orkiestra Tonkünstler w Wiedniu, Belgijska Orkiestra Narodowa i Staatskapelle w Berlinie.

„Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy wspiera przedsięwzięcie organizacyjnie oraz formalnie, wydając mężczyznom w wieku poborowym zgodę na opuszczenie kraju i zaangażowanie się w wysiłek wojenny za pośrednictwem wyjątkowego oręża, jakim jest sztuka” – informuje Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie.

W programie występów drugiej trasy koncertowej znajduje się: Giuseppe Verdi (uwertura do opery „Moc przeznaczenia”), Yevhen Stankovych (II Koncert skrzypcowy, solista: Valeriy Sokolov), Myroslaw Skoryk („Melodia”), Ludwig van Beethoven (IX Symfonia d-moll), soliści: Olga Kulchynska – sopran, Nicole Chirka – mezzosopran, Dmytro Popov – tenor, Vladyslav Buialsky – bas baryton i III Symfonia “Eroica”.

Na finał ubiegłorocznego koncertu inaugurującego pierwszą trasę, 28 lipca w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, usłyszeliśmy hymn Ukrainy. Nie tylko publiczność, ale i ukraińscy muzycy mieli łzy w oczach…


Plan tournée:

20 sierpnia: Teatr Wielki – Opera Narodowa, Warszawa, godz. 19,

22 sierpnia: Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, godz. 19,

24 sierpnia: Kastellanwiese, Schloss Schönhausen, Berlin, godz. 19:30,

27 sierpnia: Festival w Lucernie, godz. 11:00,

28 sierpnia: Het Concertgebouw, Amsterdam, godz. 20:00,

30 sierpnia: Elbphilharmonie, Hamburg, godz. 20:00,

2 września: Snape Maltings, Snape, Wielka Brytania, godz. 19:30,

3 września, Barbican Centre, Londyn, godz. 14:00.

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji