To będzie brutalny film. Zwiastun “Raportu Pileckiego” w sieci!

Horror przesłuchań w więzieniu na Rakowieckiej, przy którym Auschwitz to była igraszka. W internecie pojawił się zwiastun wyczekiwanego filmu Raport Pileckiego w reż. Krzysztofa Łukaszewicza i Leszka Wosiewicza.

„Oni się boją, co Witold mógł napisać w meldunkach z Auschwitz o Cyrankiewiczu” – słyszymy z ust filmowej żony rotmistrza Marii Pileckiej (Paulina Chapko). Zwiastun przywołuje jedno z haseł, którymi reklamowany jest film: „Człowiek, który wiedział za dużo”. Widzimy fragmenty scen ze znęcania się nad więźniami w Auschwitz i potworne tortury na rotmistrzu w więzieniu na Rakowieckiej. To tam komunistyczni oprawcy, planując mordercze przesłuchania polskiego bohatera, mówią: „weteran Auschwitz. Trzeba się będzie trochę wysilić”. W stronę Witolda Pileckiego pada groźba: „za każdy wasz upadek połamiemy wam kości. W pokoju obok poskładamy was na nowo i tak do skutku”…

W roli jednego z najodważniejszych ludzi na świecie zobaczymy Przemysława Wyszyńskiego. 36-letni aktor ukończył Akademię Teatralną w Warszawie. Rola Witolda Pileckiego to jego debiut w tak dużej produkcji.

Film o budżecie 38 milionów zł wejdzie do kin 1 września. Jego producentem jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, koproducentem Telewizja Polska, a produkcja współfinansowana była ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Zwiastun można obejrzeć tu:

Witold Pilecki, żołnierz Armii Krajowej udaje się do obozu zagłady Auschwitz, by zorganizować tam konspiracyjny ruch oporu. Po 947 dniach niewoli ucieka i pisze raporty, w których podejmuje próbę informowania świata o nazistowskich zbrodniach. Wziął też udział w Powstaniu Warszawskim i walczył w II Korpusie Polskim generała Andersa we Włoszech. Po powrocie do ojczyzny został aresztowany przez władze komunistyczne, torturowany i zamordowany 25 maja 1948 roku w Warszawie.

Sylwia Kołodyńska