Koniec wolności słowa w Brazylii. Więzienie za wypowiedzi “homofobiczne”

Brazylijski Sąd Najwyższy uznał, że publiczne zachowania i wypowiedzi homofobiczne stanowią przestępstwo. Osoby, które publicznie wyrażają szeroko pojętą nienawiść wobec poszczególnych przedstawicieli mniejszości seksualnych, mogą teraz oczekiwać kary więzienia.

Od 2013 roku w Brazylii tzw. “małżeństwa” jednopłciowe są legalne. Teraz Brazylijczycy posunęli się jeszcze dalej, decydując, że szeroko pojęte atakowanie przedstawicieli mniejszości seksualnych jest zabronione prawnie.

W tym tygodniu, brazylijski Sąd Najwyższy, przy stosunku głosów 9 do 1, uznał publiczne wyrażanie “homofobii” za przestępstwo, traktując je na równi z działaniami o charakterze rasistowskim, które również są nielegalne w kraju.

“Homofobia” była już wcześniej uważana za przestępstwo w Brazylii od 2019 roku. Jednak wcześniejsze przepisy dotyczyły karania za nienawistne wypowiedzi skierowane przeciwko społeczności LGBTQ+ jako całości. Teraz, można pójść do więzienia za atak słowny lub fizyczny na konkretną osobę, jeśli ten atak lub wyzwiska są nacechowane nienawiścią wobec mniejszości seksualnych.

Osoby agresywnie wyrażające “homofobię” mogą teraz spędzić od 2 do 5 lat w brazylijskich więzieniach.

Czytaj także:

źródło: euractiv.pl

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji