Europejski Trybunał nakazał Bułgarii prawne uznanie związków jednopłciowych

Europejski Trybunał Praw Człowieka nakazał Bułgarii uznanie związków jednopłciowych. To efekt sprawy dwóch lesbijek, które “wzięły ślub” w Wielkiej Brytanii i postanowiły “zalegalizować” go w Bułgarii, gdzie obecnie mieszkają. Taki wyrok ma znaczenie także dla Polski.

W 2016 roku Darina Koiłowa i Lilia Babulkowa zawarły “związek małżeński” w Wielkiej Brytanii, gdzie przebywały od 2009 roku. Obecnie mieszkają one w Sofii, jednakże bułgarskie władze odmówiły uznania ich małżeństwa oraz rejestracji statusu “zamężna” w dokumentach osobistych Dariny Koiłowej. Ta decyzja wynika z faktu, że bułgarskie prawo nie uznaje “małżeństw” osób tej samej płci.

Związki jednopłciowe w prawie

W ramach bułgarskiego ustawodawstwa istnieją dwie główne formy związku życiowego jako rodziny: małżeństwo cywilne oraz faktyczny związek rodziny.

Europejski Trybunał Praw Człowieka wezwał Bułgarię do uregulowania relacji osób tej samej płci w lokalnym ustawodawstwie “w celu uzyskania ochrony ich życia prywatnego i rodzinnego”.

Warto zaznaczyć, że miesiąc temu, po raz pierwszy, pojęcie “intymnego związku” zostało wprowadzone do ustawy o ochronie przed przemocą domową, jednakże bułgarski parlament zdefiniował je w taki sposób, że tylko mężczyzna i kobieta mogą być uznawani za uczestników “intymnego związku”. UE chciałaby na równi ze związkami kobiety i mężczyzny postawić związki jednopłciowe.

Warto podkreślić, że kiedy wyrok stanie się ważny będzie obowiązywał wszystkie kraje Unii Europejskiej, w tym także Polskę.

Czytaj także:

źródło: Facebook, Euractiv.pl

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji