Z raportu Uniwersyteckiego Centrum Badań Wolności Religijnej UKSW w Warszawie wynika, że niemal 24 proc. katolików w Polsce spotkało się z wrogością z powodu wyznawanej wiary, a 43 proc. zadeklarowało, że ze względu na przynależność do Kościoła katolickiego spotkało się z lekceważeniem. W piątek o 10.00 w polskim Sejmie odbędzie się szczegółowa prezentacja raportu. Afirmacja jest patronem tego wydarzenia, na którym będziemy gościć z naszymi kamerami.
Z przeprowadzonych badań wynika, że prawie 20% katolików doświadczyło unikania społecznego ze względu na swoją wyznaną wiarę, a niemal 24% zetknęło się z wrogością. Dr Jarosław Przeperski przedstawiając raport dodał, że na pytanie o doświadczane lekceważenie z powodu wyznawanej wiary twierdząco odpowiedziało 43% katolików.
Sytuacja katolików
Dr Przeperski podkreśla, że 22% katolików czuje obawy przed ujawnieniem swojej wiary, 32% pragnie zachować przynależność do Kościoła katolickiego w tajemnicy, a 45% stwierdza, że nie czuje swobody w wyrażaniu swojej wiary.
Badacze przeanalizowali także stereotypy związane z przynależnością do Kościoła katolickiego. Pytali, czy katoliccy respondenci słyszeli nieprzyjemne uwagi na temat katolickiego wyznania lub doświadczyli negatywnych stereotypów dotyczących katolików. Wyniki pokazują, że aż 66% badanych miało kontakt z nieprzyjaznymi uwagami na temat katolicyzmu.
Autorzy raportu badali również przyzwolenie na zachowania dyskryminujące wobec katolików. Przeanalizowano cztery obszary: izolację społeczną, etykietowanie katolików, niszczenie mienia, ze szczególnym uwzględnieniem niszczenia elewacji kościołów, oraz agresję werbalną wobec księży katolickich.
15 września w Sejmie odbędzie się konferencja dotycząca tego tematu z udziałem think tanków, mediów oraz polityków. Początek o godzinie 10:00. Będziemy na tym wydarzeniu z naszą kamerą!
Raport "Postawy antykatolickie w Polsce" już dostępny na stronie UKSW. A już 15 września w Sejmie odbędzie się konferencja dotycząca tego tematu z udziałem think tanków, mediów oraz polityków. O antykatolicyzmie czas porozmawiać poważnie. Bo antykatolicyzm powinien być traktowany… pic.twitter.com/tGejhpxfKm
— Anna Maria Siarkowska (@AnnaSiarkowska) September 9, 2023
Czytaj także:
źródło: gosc.pl