Upór polskich rodziców miał sens. Polski biskup krytycznie o agendzie ONZ na ŚDM

W trakcie wtorkowej (12.09) konferencji prasowej bp Grzegorz Suchodolski z Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży podsumował trwające w pierwszym tygodniu sierpnia Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie i polski udział w tym wydarzeniu. Duchowny odniósł się m.in. do promowania w ramach wydarzenia stworzonej przez ONZ tzw. “Agendy 2030”, która zawiera wiele kontrowersyjnych zapisów.

– Podpisana 22 kwietnia 2022 przez lizboński komitet i wiele innych instytucji “Karta Zobowiązań” sprawiła, że wśród jej celów pojawiły się niektóre wyzwania czy dążenia nie do zaakceptowania z poziomu katolickiej nauki społecznej, jak choćby równość płci w znaczeniu społecznym czy kwestie dotyczące zdrowia reprodukcyjnego, zawierające w sobie szeroką gamę tematyki aborcji czy eutanazji. Tutaj był duży protest ze strony rodziców polskiej młodzieży, którzy pisali swoje listy i petycje do komitetu w Lizbonie. Była także reakcja nas, czyli biskupów odpowiedzialnych, zrzeszonych w Radzie Episkopatu ds. Duszpasterstwa Młodzieży – stwierdził bp Suchodolski.

– Odpowiedź otrzymana z jednej strony do końca nas nie usatysfakcjonowała, ale sprawiła, że komitet zmienił chociażby infografikę na oficjalnej stronie ŚDM, wycofując się niejako z takiej nachalności w promowaniu tych celów Agendy 2030 i dodając oficjalne oświadczenia Stolicy Apostolskiej – dodał hierarcha.

W trakcie konferencji bp Suchodolski i towarzyszący mu ks. Andrzej Sochal opowiedzieli również o wrażeniach towarzyszących polskim uczestnikom ŚDM oraz wydarzeniach zorganizowanych w ramach tzw. “polskiej sceny” w Lizbonie. Szersze omówienie konferencji można znaleźć TUTAJ.

W trwających od 1 do 6 sierpnia w Lizbonie Światowych Dniach Młodzieży udział wzięło ok. 1,5 mln młodych pielgrzymów, w tym ok. 30 tys. Polaków. Kolejne spotkanie odbędzie się już za dwa lata w Rzymie.

CZYTAJ TAKŻE: „Bóg się nie myli, nikt nie rodzi się w niewłaściwym ciele”. Mocne słowa biskupa na ŚDM

O KONTROWERSJACH WOKÓŁ REALIZOWANEGO NA ŚDM W LIZBONIE PROGRAMU WIĘCEJ DOWIECIE SIĘ Z ROZMOWY PONIŻEJ:

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji