Olbrzymi problem we Włoszech. Coraz więcej prób samobójczych młodzieży

Watykański Szpital Dzieciątka Jezus angażuje się w działania prewencyjne, które mają na celu przeciwdziałanie wzrastającej liczbie przypadków samobójstw, również wśród najmłodszych. W ubiegłym roku na oddział ratunkowy tego szpitala pediatrycznego trafiło 387 młodych pacjentów, którzy próbowali popełnić samobójstwo. Aż 90 procent z nich to dziewczęta, które nie przekroczyły 15. roku życia.

Dramatycznie wzrasta liczba nastolatków, którzy potrzebują wsparcia medycznego z powodu depresji, samookaleczeń i zaburzeń emocjonalnych. W związku z tym szpital Watykański wprowadza specjalny program prewencyjny w tej kwestii.

Słaba psychika przyczyną samobójstw

Ordynator oddziału neuropsychiatrii dziecięcej watykańskiego szpitala zauważa, że dorastające pokolenie należy do najsłabszych psychicznie w ostatnich kilku dekadach. Prof. Stefano Vicari wskazuje, że na obecną sytuację wpłynęło m.in. dramatyczne doświadczenie pandemii, które traumatycznie odcisnęło się na psychice dzieci i młodzieży.

„Musimy pomóc budować młodym ludziom prawdziwe relacje, które nadają sens ich egzystencji oraz umacniać duchowość i braterskie więzy, które zaszczepiają w nich nadzieję” – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Michele Falabretti, odpowiedzialny we włoskim episkopacie za duszpasterstwo młodzieży.

Zobacz również:

„Linią demarkacyjną była pandemia, która pozostawiła po sobie coś negatywnego w życiu młodych ludzi. Stracili oni cenny czas i poczuli, że ważna faza ich egzystencji wymknęła się w wirtualne i odległe relacje, a młodzi by dorastać potrzebują kontaktu, sieci prawdziwych relacji, kultywowania wymiaru duchowego, posiadania zainteresowań i wyznaczania celów – mówi papieskiej rozgłośni ks. Falabretti.

Podkreślam że te nowe wyzwanie Kościół i duszpasterstwo młodzieży muszą odpowiedzieć w sposób konkretny. “Nie możemy jedynie nakazywać, ale musimy dać propozycję – przejdźmy razem przez życie, szukając jego sensu i prawdziwych wartości. Wszystko w kontakcie rówieśniczym. Jeśli połączę duchowy horyzont wiary z doświadczeniem społecznym, odkryją to, co w Kościele najcenniejsze, czyli postawienie w centrum Ewangelii i Jezusa oraz braterskiego życia we wspólnocie. To wszystko daje nadzieję i usuwa rozpacz, to jest przesłanie, które działa“ – mówi ks. Falabretti.

Czytaj także:

źródło: KAI