„Chłopi” – kamerą i pędzlem w wyścigu o nominację do Oscarów

To jeszcze nie znaczy, że w wyścigu o Oscara Polska wystartuje, ale, póki co, cieszmy się, że film „Chłopi” Doroty Kobieli i Hugh Welchmana został wybrany na naszego reprezentanta przez polską komisję oscarową. Produkcja wygrała w tym starciu z „Zieloną granicą” Agnieszki Holland.

Teraz już wszystko w rękach Amerykańskiej Akademii Filmowej. To ona, na podstawie listy kandydatów zgłoszonych przez swoje kraje, wybierze najpierw skróconą listę faworytów – 21 grudnia, a następnie listę ostatecznie nominowanych.

Nowy poziom animacji

– Jesteśmy dumni, że możemy reprezentować Polskę tym filmem – powiedziała Dorota Kobiela, reżyser „Chłopów”. Wcześniej stworzony przez nią i Hugh Welchmana „Twój Vincent” nominowany był do Oscara w kategorii “Najlepszy film pełnometrażowy animowany”.

– Autorzy „Chłopów” zaprezentowali kolejny imponujący film animowany, nie tylko powtarzając triumf „Twojego Vincenta”, ale idąc znacznie dalej, osiągając nowy poziom dynamizmu w animacji, w którym kamera nie jest tylko obserwatorem, ale uczestnikiem – mówiła Ewa Puszczyńska, przewodnicząca polskiej komisji. Krytycy zwracają uwagę na fakt, że „Chłopi” są dziełem dojrzalszym, bardziej dynamicznym i wiernym powieści Reymonta.

Polska komisja oscarowa

W komisji powołanej przez Dyrektora PISF Radosława Śmigulskiego (jej skład zaakceptowali Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński oraz Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej) znaleźli się: Ewa Puszczyńska (przewodnicząca komisji, producent m.in. filmów „Ida” (laureat Oscara), „Zimna wojna” (nominacja do Oscara w trzech kategoriach) oraz „Quo vadis, Aida?” (nominacja do Oscara), Radosław Śmigulski – dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Aneta Hickinbotham – producent m.in. filmu „Boże Ciało” (nominacja do Oscara), Ewa Piaskowska – scenarzystka i producentka m.in. filmu „EO” (nominacja do Oscara), Allan Starski – scenograf filmowy, laureat Oscara za scenografię do „Listy Schindlera” Stevena Spielberga oraz Maciej Śliwiński – reżyser i scenarzysta, mający na koncie dwie nominacje do Oscara za filmy „Nasza klątwa” i „Sukienka”.

CZYTAJ TAKŻE: Przedpremierowa recenzja „Zielonej granicy”. Dlaczego Holland sięga po akcenty… religijne?

Duże szanse

„Chłopi” są wymieniani przez najważniejsze zagraniczne redakcje wśród tytułów z największą szansą na nominację w kategorii pełnometrażowej animacji. “Variety” umieściło polski film na swojej liście 25 takich produkcji. “Indiewire” pisze o nim jako jednym z 16 najważniejszych tytułów, które miały swoją premierę podczas największych światowych festiwali w Toronto, Wenecji i Telluride. „The Hollywood Reporter” podkreśla, że „Chłopi” to „porywająco piękny wizualny triumf”. Animacja malarska zachwyciła widzów i krytyków na festiwalach w Toronto i Gdyni. Jest też wymieniana przez światowe media na listach najlepszych filmów z najważniejszych światowych festiwali filmowych. Do polskich kin „Chłopi” trafią 13 października.

Oscary dla Polaków

Polacy, którzy do tej pory zdobyli Oscary: Leopold Stokowski (w 1942 r.) – za muzykę do filmu animowanego „Fantazja” Walta Disneya i za wkład w realizację. Bronisław Kaper (w 1954 r.) za muzykę do filmu „Lili” Charlesa Waltersa. Stefan Kudelski (w 1979 r.) – nagroda za rozwój techniki nagrywania dźwięku. Zbigniew Rybczyński (w 1983 r.) za krótkometrażowy film animowany „Tango”. Stefan Kudelski (w 1990 r.) za osiągnięcia w dziedzinie rejestracji dźwięku. Janusz Kamiński (1994 r.) za zdjęcia do filmu „Lista Schindlera” w reż. Stevena Spielberga. Allan Starski i Ewa Braun (1994 r.) za scenografię i dekorację wnętrz do filmu „Lista Schindlera” w reż. Stevena Spielberga. Janusz Kamiński (1999 r.) za zdjęcia do filmu „Szeregowiec Ryan” w reż. Stevena Spielberga. Andrzej Wajda (2000 r.) – Honorowy Oskar za całokształt twórczości. Roman Polański (2003 r.) za reżyserię filmu „Pianista”. Jan A.P. Kaczmarek (2005 r.) za muzykę do filmu „Marzyciel” w reż. Marca Forstera. Twórcy filmu “Piotruś i Wilk” (2008 r.) w kategorii krótkometrażowy film animowany. Twórcy filmu „Ida” (2015 r.) w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

OGLĄDAJ TAKŻE: