Człowiek z laboratorium? Izraelscy naukowcy stworzyli zarodek bez plemnika i komórki jajowej

W laboratorium udało się wytworzyć istotę przypominającą 14-dniowy ludzki embrion, ale bez użycia naturalnie niezbędnych komórek, takich jak plemnik czy komórka jajowa. “Embrion” wydzielał nawet hormony, które wykazały pozytywny wynik testu ciążowego.

Celem badania przeprowadzanego przez zespół naukowców z Instytutu Naukowego Weizmanna jest głębsze zrozumienie wczesnych etapów ciąży, zwłaszcza pierwszych tygodni po zapłodnieniu komórki jajowej. To okres, w którym zachodzi wiele istotnych procesów, a przejście od zygoty do zarodka, a następnie do płodu (który można zobaczyć na badaniu ultrasonograficznym jako ludzki płód), stanowi kluczowy moment, w którym mogą wystąpić poronienia lub wrodzone wady.

Eksperyment

Niemniej jednak ta faza ciąży jest słabo zbadana, a wiedza naukowa w tym obszarze jest ograniczona.

– To ciągle nieznany obszar, i to wcale nie jest oczywiste – nasza wiedza jest mocno ograniczona – podkreślił profesor Jacob Hanna z Instytutu Naukowego Weizmanna w wywiadzie dla BBC.

Izraelski zespół naukowców opublikował wyniki swoich badań w czasopiśmie “Nature” jako pierwszy “kompletny” model zarodka, który naśladuje wszystkie kluczowe struktury wczesnego embrionu. – To faktycznie pełen model ludzkiego zarodka w 14. dniu rozwoju – stwierdził profesor Hanna.

Warto jednak zaznaczyć, że stworzony przez naukowców embrion znacząco różni się od typowego embrionu, którego powstanie normalnie wymaga przynajmniej komórki jajowej i plemnika. Zespół Jacoba Hanny stworzył go, wykorzystując komórki macierzyste, które zostały odpowiednio zaprogramowane, aby mogły przekształcić się w różne rodzaje tkanek.

Następnie za pomocą substancji chemicznych przekształcono je w odpowiednie komórki, takie jak epiblasty (które normalnie tworzą prawidłowy zarodek i późniejszy płód), trofoblasty, hipoblasty oraz komórki mezodermy spoza zarodka.

Po zmieszaniu 120 takich komórek w odpowiednich proporcjach, naukowcy pozostawili je do rozwoju w tempie, jakie same wybrały. W jednym z 100 przypadków mieszanka zaczęła spontanicznie przekształcać się w strukturę przypominającą ludzki embrion, choć zauważają oni, że nie jest to identyczna replika embrionu.

Czytaj także:

źródło: rp.pl