Jak pokonać demograficzną zapaść? Weź udział w konferencji pod patronatem Afirmacji

Już w najbliższą sobotę o godz. 9.30 w Warszawskim Domu Technika NOT przy ul. Czackiego 3/5 odbędzie się konferencja pt. “Kulturowe aspekty polityki rodzinnej”. Udział w wydarzeniu jest otwarty, będzie je można również śledzić online. Patronat nad nim objęła m.in. Afirmacja.info.

Jak czytamy na stronie wydarzenia, od końca lat 90. Polska zalicza się do krajów o najniższym wskaźniku dzietności na świecie. Obecnie nasz kraj plasuje się na 213. miejscu spośród 227 notowanych państw i terytoriów.

Uczestnicy konferencji pochylą się nad tłem kulturowym kryzysu demograficznego. Wśród należących do tego obszaru przyczyn zapaści demograficznej można wymienić ogólnoświatowe trendy podważające kulturę rodzinną i etos poświęcenia dla dzieci i bliskich, wszechobecną promocję konsumpcji i wygody oraz presję na szukanie spełnienia w życiu wyłącznie w pracy zawodowej. Równocześnie dokonują się rewolucyjne zmiany w obszarze płci, seksualności i samej rodziny. Dochodzi do tego trwająca od dziesięcioleci fala rozwodów i rosnąca popularność konkubinatu.

W konferencji wezmą udział przedstawiciele różnych dziedzin – prawa, socjologii czy ekonomii, reprezentujący ośrodki badawcze z USA, Wielkiej Brytanii, Węgier i Polski. Prelegenci poruszą szeroki zakres zagadnień, w tym takich hjak: kryzys męskości, samotność i atomizacja społeczna, feminizm, wpływ sekularyzmu na dzietność czy oddziaływanie globalnych instytucji na rodzinę.

W wydarzeniu uczestniczyć będzie m.in. prof. Mark Regnerus, socjolog z University of Texas, autor dziesiątek artykułów naukowych i czterech książek koncentrujących się na tematyce małżeństwa, rodziny, seksualności, kultury i religii. Głos zabierze także Joseph Backholm, przedstawiciel amerykańskiego Family Research Council. Jedną z uczestniczek będzie również Belinda Brown z University College London, przez wiele lat badająca zjawisko feminizmu. Prelekcję wygłosi także Bracy Bersnak z amerykańskiego Christendom College, specjalizujący się we współczesnej historii Europy, konserwatyzmie w Ameryce, katolickiej nauce społecznej oraz współczesnej myśli politycznej. Swoje wystąpienie będzie mieć również Árpád Mészáros, wiceprzewodniczący węgierskiego Instytutu ds. Demografii i Rodzin im. Márii Kopp.

Wśród prelegentów będą także przedstawiciele ośrodków polskich. W konferencji weźmie udział Michał Kot – socjolog, dyrektor Instytutu Pokolenia, ekspert w zakresie demografii i analizy polityk społecznych, Członek Rady Rodziny przy Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Uczestnikiem będzie również prof. Michał Michalski – ekonomista, kulturoznawca, prezes Instytutu Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie, także Członek Rady Rodziny. Prelekcję wygłosi też adw. Rafał Dorosiński, członek Zarządu Ordo Iuris.

Szczegółowy program konferencji “Kulturowe aspekty polityki rodzinnej” można znaleźć TUTAJ.

Wydarzenie będzie połączone z inauguracją roku akademickiego na Collegium Intermarium.

Konferencję będzie można również śledzić online:

CZYTAJ TAKŻE: Co przeszkadza Polakom i Polkom w prokreacji?