Wielu ubogich głoduje przez inflację. Zatrważające dane Banków Żywności

Zgodnie z najnowszym raportem Federacji Polskich Banków Żywności (FPBŻ) niemal 78% osób ubogich, które zarządzają swoimi gospodarstwami domowymi i korzystają z darmowej żywności dostarczanej przez organizacje charytatywne w całej Polsce, twierdzi, że “w ciągu ostatniego roku ich sytuacja finansowa uległa pogorszeniu”.

Według badań przeprowadzonych przez Federację Polskich Banków Żywności, sześć na dziesięć osób, które korzystają z pomocy tych banków, przyznało, że przynajmniej raz w roku musiało pożyczyć pieniądze, aby móc zakupić jedzenie. Jedynie jedna czwarta ankietowanych osób deklarowała, że stać je na codzienne spożywanie pełnowartościowego ciepłego posiłku.

Niedożywienie i głód

Badanie dotyczące sytuacji Polaków o najniższych dochodach, zatytułowane “Niedożywienie i głód w Polsce,” zostało przeprowadzone wśród osób doświadczających ubóstwa, które otrzymują darmowe paczki żywności od organizacji pozarządowych współpracujących z Bankami Żywności. W roku 2022 z takiej pomocy skorzystało około 1,4 mln osób. Badanie zostało przeprowadzone w okresie od kwietnia do lipca 2023 roku.

Wśród grupy osób o najniższych dochodach, szczególnie trudną sytuację mają seniorzy, dzieci, osoby z niepełnosprawnościami oraz rodzice samodzielnie wychowujący dzieci. Zaskakująco, to rodziny z jednym rodzicem, a nie rodziny wielodzietne, są najbardziej narażone na niedożywienie. Pracownicy otrzymujący minimalną płacę w dużych miastach, gdzie ceny produktów i usług są wyższe, również borykają się z trudnościami.

W przypadku 53% badanych osób korzystających z pomocy organizacji charytatywnych, dostępne środki finansowe nie wystarczają na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Ponad 80% spośród tych, którzy korzystają z pomocy Banków Żywności, co najmniej raz w ciągu ostatniego roku doświadczyło głodu, którego nie mogli zaspokoić ze względów finansowych. Dla 56% respondentów sytuacja taka miała miejsce “od czasu do czasu.” Badani również deklarowali, że ze względu na wysokie ceny rezygnują z zakupu niektórych rodzajów żywności: 60% zrezygnowało z ryb, 53% z mięsa i wędlin, a prawie 41% z warzyw. Cukier, słodycze oraz napoje, takie jak kawa i herbata, także znalazły się na liście produktów, z których część respondentów zmuszona była zrezygnować.

– W 2023 roku są w Polsce osoby, które niedojadają z powodu biedy. To ogromny problem społeczny, który niestety nasila się wraz z wysoką inflacją. Osoby ubogie wciąż odczuwają też skutki ekonomiczne pandemii i wojny – powiedziała Beata Ciepła, prezes Federacji Polskich Banków Żywności.

– Przeprowadzając pierwsze w Polsce kompleksowe badanie zjawiska niedożywienia chcieliśmy oddać głos właśnie tym, którzy są w najtrudniejszej sytuacji ekonomicznej. Sprawy ubogich na co dzień nie są obecne w debacie publicznej. Chcemy, żeby stali się oni widzialni i słyszalni – podkreśliła.

Czytaj także:

źródło: businessinsider.pl

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji